2012 Futures Qualifying Israel F11

Share This...

Israel F11 Qualifying
October 22-28, 2012

Q-First Round
(1)Cedrick Commin (FRA) d. Jun Nan Tao (CHN) 6-1 6-3
Yannai Barkai (ISR) d. Tomer Krutik (ISR) 6-2 7-5
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Lui Marchenko (ISR) w/o
Nimrod Gabbay (ISR) d. Gal Kruchik (ISR) 6-7(5) 7-6(7) 6-4
(2)Stephan Fransen (NED) d. (WC)Eyal Cohen (ISR) 7-6(2) 4-6 6-2
Ram Kapach (ISR) d. Alejandro Capdequi (GRE) 6-2 6-3
Qiu Shi Dong (CHN) d. Matan Shay Ganzi (ISR) 7-5 6-4
Benjamin Ezer (ISR) d. Jiayi Li (CHN) 6-0 4-6 6-3
Orel Ovil (ISR) d. (3)Daniel Skripnik (ISR) 7-6(4) 6-2
Andrey Cherkasov (RUS) d. Tomer Shilo (ISR) 6-0 6-0
Emil Saveljev (ISR) d. Michael Simonian (ISR) 3-6 7-6(2) 6-3
Yair Gal (ISR) d. (13)Noam Mazor (ISR) 3-6 6-4 7-6(4)
(4)Matteo Marfia (ITA) d. Artem Suprunov (RUS) 7-5 6-0
Eden Peleg (ISR) d. Ari Amitai (ISR) 6-1 6-1
Daniel Aleksandrov (ISR) d. Nimrod Berman (ISR) 6-4 6-3
(10)Marat Deviatiarov (UKR) d. Simon Tasev (ISR) 6-0 6-1
David Poole (AUS) d. (5)Yuriy Kovalenko (ISR) 6-4 6-2
Netanel Alcabas (ISR) d. Oran Reznik (ISR) 6-3 4-6 6-3
Mor Bulis (ISR) d. Aviv Darmon (ISR) 6-3 6-3
(14)Aviv Ben Shabat (ISR) d. Dylan Long (AUS) 2-1 ret.
(6)Kirill Kasyanov (USA) d. Peter Mick (SVK) 6-1 6-4
Daniel Tamir (ISR) d. Shahar Ziv (ISR) 6-0 6-0
Jan Zednik (CZE) d. Shahar Zargary (ISR) 6-3 6-1
Jan Simon (SVK) d. (12)Joel Kincaid (USA) 0-6 7-5 7-6(7)
(7)David Mushayev (ISR) d. Edan Bakshi (ISR) 3-6 6-3 6-1
Nadav Kiani (ISR) d. Yum Adiv (ISR) 6-3 2-6 6-1
Yoram Levy (ISR) d. Idan Roth (ISR) 6-2 6-3
(11)Guy Michelevitz (ISR) d. Yury Nebolsin (RUS) 6-2 6-2
Michael Laser (USA) d. (8)Andrey Yuzhnyy (RUS) 6-3 7-6(10)
Maxim Zatulko (UKR) d. David Steinblatt (ISR) 6-1 7-5
Edan Leshem (ISR) d. Tal Itzhaki (ISR) 6-1 7-5
(9)(WC)Or Ram-Harel (ISR) d. Claude Von Bergen (SUI) 6-1 6-1

Q-Second Round
(1)Cedrick Commin (FRA) d. Yannai Barkai (ISR) 6-1 6-1
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Nimrod Gabbay (ISR) 6-1 6-3
(2)Stephan Fransen (NED) d. Ram Kapach (ISR) 6-1 6-1
Qiu Shi Dong (CHN) d. Benjamin Ezer (ISR) 6-2 6-2
Andrey Cherkasov (RUS) d. Orel Ovil (ISR) 6-3 6-1
Yair Gal (ISR) d. Emil Saveljev (ISR) 6-1 6-2
(4)Matteo Marfia (ITA) d. Eden Peleg (ISR) 6-3 6-3
(10)Marat Deviatiarov (UKR) d. Daniel Aleksandrov (ISR) 6-0 6-2
Netanel Alcabas (ISR) d. David Poole (AUS) 6-3 4-6 6-4
Mor Bulis (ISR) d. (14)Aviv Ben Shabat (ISR) 6-4 6-1
(6)Kirill Kasyanov (USA) d. Daniel Tamir (ISR) 6-3 6-2
Jan Zednik (CZE) d. Jan Simon (SVK) 6-2 6-3
(7)David Mushayev (ISR) d. Nadav Kiani (ISR) 6-3 6-2
(11)Guy Michelevitz (ISR) d. Yoram Levy (ISR) 6-2 6-2
Michael Laser (USA) d. Maxim Zatulko (UKR) 6-2 6-2
(9)(WC)Or Ram-Harel (ISR) d. Edan Leshem (ISR) 6-1 6-0

Qualifying Round
Danylo Kalenichenko (UKR) d. (1)Cedrick Commin (FRA) 6-4 3-6 7-5
(2)Stephan Fransen (NED) d. Qiu Shi Dong (CHN) 7-6(1) 6-3
Yair Gal (ISR) d. Andrey Cherkasov (RUS) w/o
(10)Marat Deviatiarov (UKR) d. (4)Matteo Marfia (ITA) 7-6(2) 6-0
Mor Bulis (ISR) d. Netanel Alcabas (ISR) 6-0 6-2
(6)Kirill Kasyanov (USA) d. Jan Zednik (CZE) 6-3 6-4
(11)Guy Michelevitz (ISR) d. (7)David Mushayev (ISR) 6-2 7-5
(9)(WC)Or Ram-Harel (ISR) d. Michael Laser (USA) 3-6 6-3 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.