2012 Futures Qualifying Israel F10

Share This...

Israel F10 Qualifying
October 15-21, 2012

Q-First Round
(1)Wesley Koolhof (NED) bye
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Gal Kruchik (ISR) 6-0 6-2
Alejandro Capdequi (GRE) d. Nadav Kiani (ISR) 6-2 6-1
David Skoch (CZE) bye
(2)Stephan Fransen (NED) bye
Tal Itzhaki (ISR) d. Yum Adiv (ISR) 6-2 5-7 6-0
Michael Simonian (ISR) d. David Steinblatt (ISR) 6-1 6-3
Shahar Zargary (ISR) bye
(3)David Mushayev (ISR) bye
Yair Gal (ISR) d. Daniel Pam (ISR) 6-1 6-0
Orel Ovil (ISR) d. Matan Shay Ganzi (ISR) 6-4 6-4
Tomer Shilo (ISR) bye
(4)Guy Michelevitz (ISR) bye
Daniel Tamir (ISR) d. Emil Saveljev (ISR) 6-4 2-6 6-3
Mor Bulis (ISR) d. Ron Klain (ISR) 6-1 7-5
Yehonatan Kaufman (ISR) bye
(5)Noam Mazor (ISR) bye
Edan Leshem (ISR) d. Nimrod Berman (ISR) 6-4 6-1
Michael Laser (USA) d. Idan Roth (ISR) 6-1 6-2
Tomer Krutik (ISR) bye
(6)Aviv Ben Shabat (ISR) bye
Yonatan Shapira (ISR) d. Danila Kurkulin (ISR) 4-6 6-3 7-6(7)
Dylan Long (AUS) d. Motvey Radionov (ISR) 6-2 6-0
David Poole (AUS) bye
(7)Joel Kincaid (USA) bye
Jan Zednik (CZE) d. Tom Ziv (ISR) 6-0 6-0
Ori Porat (ISR) d. Edan Bakshi (ISR) 6-2 6-0
Benjamin Ezer (ISR) bye
Ari Amitai (ISR) bye
Netanel Alcabas (ISR) d. Yoram Levy (ISR) 6-4 6-3
Ben Fatael (ISR) d. Yannai Barkai (ISR) 6-2 6-2
Daniel Aleksandrov (ISR) d. Oran Reznik (ISR) 6-4 7-5

Q-Second Round
(1)Wesley Koolhof (NED) d. Danylo Kalenichenko (UKR) 6-2 6-3
David Skoch (CZE) d. Alejandro Capdequi (GRE) 6-1 6-1
(2)Stephan Fransen (NED) d. Tal Itzhaki (ISR) 6-3 6-1
Michael Simonian (ISR) d. Shahar Zargary (ISR) 6-0 6-0
(3)David Mushayev (ISR) d. Yair Gal (ISR) 6-3 6-2
Orel Ovil (ISR) d. Tomer Shilo (ISR) 6-2 6-0
Daniel Tamir (ISR) d. (4)Guy Michelevitz (ISR) 6-3 6-4
Mor Bulis (ISR) d. Yehonatan Kaufman (ISR) 6-1 6-0
Edan Leshem (ISR) d. (5)Noam Mazor (ISR) 6-1 6-4
Michael Laser (USA) d. Tomer Krutik (ISR) 6-2 6-1
(6)Aviv Ben Shabat (ISR) d. Yonatan Shapira (ISR) 6-2 6-2
Dylan Long (AUS) d. David Poole (AUS) 6-2 6-2
Jan Zednik (CZE) d. (7)Joel Kincaid (USA) 6-0 6-3
Benjamin Ezer (ISR) d. Ori Porat (ISR) 3-6 7-5 6-3
Netanel Alcabas (ISR) d. Ari Amitai (ISR) 6-0 6-0
Daniel Aleksandrov (ISR) d. Ben Fatael (ISR) 6-4 6-0

Qualifying Round
(1)Wesley Koolhof (NED) d. David Skoch (CZE) w/o
(2)Stephan Fransen (NED) d. Michael Simonian (ISR) 6-2 6-0
(3)David Mushayev (ISR) d. Orel Ovil (ISR) 4-6 6-4 6-3
Mor Bulis (ISR) d. Daniel Tamir (ISR) 6-3 6-4
Michael Laser (USA) d. Edan Leshem (ISR) 6-3 6-0
(6)Aviv Ben Shabat (ISR) d. Dylan Long (AUS) 2-6 6-3 6-1
Jan Zednik (CZE) d. Benjamin Ezer (ISR) 6-0 3-0 ret.
Daniel Aleksandrov (ISR) d. Netanel Alcabas (ISR) 6-4 7-5

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.