2012 Futures Qualifying Great Britain F18

Share This...

Great Britain F18 Qualifying
October 22-28, 2012

Q-First Round
(1)James Ireland (GBR) bye
Toby Mitchell (GBR) d. Tomasz Soltyka (POL) 6-3 6-2
Howard Scott (GBR) d. John Rambotas (GBR) 6-1 6-3
Simon Pritchard (GBR) bye
(2)Yannick Ebbinghaus (NED) bye
Nihar Navapurkar (GBR) d. Euan Mcintosh (GBR) 3-6 6-4 6-3
Alexander Gasson (GBR) d. Bruce Strachan (GBR) 6-3 6-2
Nicholas Jones (GBR) bye
(3)Miles Bugby (GBR) bye
Luke Power (GBR) d. Christopher Clayton (GBR) 6-0 6-2
Sizya Ernest Kivanda (GBR) d. Aaron Banasik (GBR) 4-6 6-3 7-5
Rowan Isaaks (GBR) bye
(4)Alan Bevan (GBR) bye
Chris Anguelov (BUL) d. Isaac Stoute (GBR) 6-0 4-6 7-5
Quentin Robert (REU) d. Nadim Elsayed (GBR) 6-1 6-1
David Fox (GBR) bye
(5)Tom Farquharson (GBR) bye
Marshall Tutu (GBR) d. Samuel Edwards (GBR) 6-3 6-0
Sander Groen (NED) d. Ameer Buksh (GBR) 6-4 6-3
Sebastian Dabrowski (POL) bye
(6)Imran Aswat (GBR) bye
Max England (GBR) d. Christopher Gardiner (GBR) 6-1 6-1
Mathew James (GBR) d. Sebastian Jackson (GBR) 2-6 1-0 ret.
(11)Robert Carter (GBR) bye
(7)Alexander Jhun (GBR) bye
Samuel Sutton (GBR) d. Daniel Sidaway (GBR) 6-2 6-2
James Elliott (GBR) d. Leo Boos (FRA) 6-1 6-0
(9)Adam Thornton-Brown (GBR) bye
(8)Myles Orton (GBR) bye
George Davies (GBR) d. Oliver Plaskett (GBR) 7-6(5) 3-6 6-3
Sam Hutt (GBR) d. Anthony Veryard (GBR) 7-6(3) 6-3
(10)Jonathan Pearlman (USA) bye

Q-Second Round
(1)James Ireland (GBR) d. Toby Mitchell (GBR) 7-6(4) 6-4
Simon Pritchard (GBR) d. Howard Scott (GBR) 6-3 4-6 6-3
(2)Yannick Ebbinghaus (NED) d. Nihar Navapurkar (GBR) 6-1 6-2
Alexander Gasson (GBR) d. Nicholas Jones (GBR) 6-2 6-4
(3)Miles Bugby (GBR) d. Luke Power (GBR) 6-3 6-2
Sizya Ernest Kivanda (GBR) d. Rowan Isaaks (GBR) 6-0 6-3
(4)Alan Bevan (GBR) d. Chris Anguelov (BUL) 6-2 6-1
Quentin Robert (REU) d. David Fox (GBR) 6-3 7-5
(5)Tom Farquharson (GBR) d. Marshall Tutu (GBR) 6-2 6-0
Sander Groen (NED) d. Sebastian Dabrowski (POL) 6-0 6-0
Max England (GBR) d. (6)Imran Aswat (GBR) 6-4 1-6 6-3
(11)Robert Carter (GBR) d. Mathew James (GBR) 6-3 6-4
(7)Alexander Jhun (GBR) d. Samuel Sutton (GBR) 6-1 6-1
(9)Adam Thornton-Brown (GBR) d. James Elliott (GBR) 6-2 6-3
(8)Myles Orton (GBR) d. George Davies (GBR) 6-2 6-4
Sam Hutt (GBR) d. (10)Jonathan Pearlman (USA) 6-2 6-2

Qualifying Round
(1)James Ireland (GBR) d. Simon Pritchard (GBR) 6-1 6-2
(2)Yannick Ebbinghaus (NED) d. Alexander Gasson (GBR) 6-3 6-2
(3)Miles Bugby (GBR) d. Sizya Ernest Kivanda (GBR) 6-4 6-4
Quentin Robert (REU) d. (4)Alan Bevan (GBR) 7-6(5) 6-4
(5)Tom Farquharson (GBR) d. Sander Groen (NED) 6-3 6-1
(11)Robert Carter (GBR) d. Max England (GBR) 7-6(3) 6-2
(9)Adam Thornton-Brown (GBR) d. (7)Alexander Jhun (GBR) 6-3 2-6 7-6(4)
(8)Myles Orton (GBR) d. Sam Hutt (GBR) 6-3 2-6 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments