2012 Futures Qualifying Germany F20

Share This...

Germany F20 Qualifying
October 15-21, 2012

Q-First Round
(1)Robin Stanek (CZE) bye
Viktor Kostin (GER) bye
Flemming Peters (GER) d. Julian Weyhausen (GER) 6-0 6-2
David Novotny (GER) bye
(2)Dominik Suc (CZE) bye
Marc Senkbeil (GER) d. Joshua Schramm (GER) 6-4 6-4
Nikolas Holzen (GER) bye
Andre Straka (GER) bye
(3)Romain Bauvy (FRA) bye
David Chaplefeh Forchap (GER) bye
Lukas Ruepke (GER) d. Thorben Michaelis (GER) 7-5 6-4
Stefan De Jong (NED) bye
(4)Olaf De Weerdt (BEL) bye
Leon Schutt (GER) d. Urs Thurau (GER) 5-7 6-3 6-4
Daniel Pashayan (RUS) bye
Benjamin Strunk (GER) bye
(5)Jan Choinski (GER) bye
Tim Beutler (GER) bye
Nils Brinkman (GER) d. Johann Willems (GER) 6-4 7-6(4)
Nicolas Daniel Olguin (GER) bye
(6)Jannis Kahlke (GER) bye
Felix Rauch (GER) d. Arnd Weyhausen (GER) 6-4 7-6(4)
Marek Routa (CZE) bye
Luca Gelhardt (GER) bye
(7)Maxime Tchoutakian (FRA) bye
Florian Barth (GER) d. Brendon Millington-Herrman (GER) 6-2 6-2
Igor Rivchin (UZB) bye
Nicolas Ernst (GER) bye
(8)David Pel (NED) bye
Ramon Weil (GER) bye
Marek Pesicka (CZE) d. Frantisek Simon (CZE) 6-3 6-2
(9)Adam Majchrowicz (POL) bye

Q-Second Round
(1)Robin Stanek (CZE) d. Viktor Kostin (GER) 6-4 6-1
David Novotny (GER) d. Flemming Peters (GER) 7-5 6-2
(2)Dominik Suc (CZE) d. Marc Senkbeil (GER) 4-6 6-2 7-5
Nikolas Holzen (GER) d. Andre Straka (GER) 7-5 6-4
(3)Romain Bauvy (FRA) d. David Chaplefeh Forchap (GER) 6-0 6-1
Lukas Ruepke (GER) d. Stefan De Jong (NED) 7-5 6-2
Leon Schutt (GER) d. (4)Olaf De Weerdt (BEL) 6-3 4-1 ret.
Daniel Pashayan (RUS) d. Benjamin Strunk (GER) 7-6(3) 6-2
Tim Beutler (GER) d. (5)Jan Choinski (GER) 6-3 6-2
Nils Brinkman (GER) d. Nicolas Daniel Olguin (GER) 6-2 6-3
(6)Jannis Kahlke (GER) d. Felix Rauch (GER) 4-6 7-6(5) 6-3
Marek Routa (CZE) d. Luca Gelhardt (GER) 6-2 6-4
Florian Barth (GER) d. (7)Maxime Tchoutakian (FRA) 6-3 6-3
Nicolas Ernst (GER) d. Igor Rivchin (UZB) 7-5 6-3
(8)David Pel (NED) d. Ramon Weil (GER) 6-1 6-2
(9)Adam Majchrowicz (POL) d. Marek Pesicka (CZE) 6-4 6-3

Qualifying Round
(1)Robin Stanek (CZE) d. David Novotny (GER) 6-2 6-0
(2)Dominik Suc (CZE) d. (WC)Nikolas Holzen (GER) 6-2 7-5
Lukas Ruepke (GER) d. (3)Romain Bauvy (FRA) 4-6 6-3 6-4
Leon Schutt (GER) d. Daniel Pashayan (RUS) 6-2 6-4
Nils Brinkman (GER) d. Tim Beutler (GER) 6-2 2-6 7-6(2)
Marek Routa (CZE) d. (6)Jannis Kahlke (GER) 7-6(4) 6-0
Florian Barth (GER) d. Nicolas Ernst (GER) 6-2 4-6 6-3
(8)David Pel (NED) d. (9)Adam Majchrowicz (POL) 6-3 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.