2012 Futures Qualifying Germany F19

Share This...

Germany F19 Qualifying
October 8-14, 2012

Q-First Round
(1)Matthew Pierot (NED) bye
Lukas Ruepke (GER) d. Andrei Soltoianu (MDA) 6-4 6-3
Andre Straka (GER) d. Patryk Janik (POL) 7-5 6-2
(16)Philipp Dittmer (GER) bye
(2)Micke Kontinen (FIN) bye
Sascha Kloer (GER) d. Jannik Roettlingsberger (GER) 6-0 4-6 6-0
Michael Lux (GER) d. Luke Steeb (GER) 6-2 6-3
(10)Yannick Ebbinghaus (NED) bye
(3)David Thurner (GER) bye
Kim Moellers (GER) d. Lucius Von Arnim (GER) 7-6(5) 6-4
Jannis Kahlke (GER) d. Bart De Gelder (NED) 7-5 6-3
(11)Robin Stanek (CZE) bye
(4)Lennart Zynga (GER) bye
Pirmin Haenle (GER) d. Koen Wiggemans (NED) 6-2 6-0
David Pel (NED) d. Daniel Pashayan (RUS) 6-2 6-1
(13)Mario Eckardt (GER) bye
(5)Enrico Alonso De Pedro (GER) bye
Paul Monteban (NED) d. Nicolas Ernst (GER) 5-7 6-2 6-1
Egbert Weverink (NED) d. Christian Hesz (GER) 6-7(5) 6-1 6-4
(14)Torsten Wietoska (GER) bye
(6)Philip Davydenko (RUS) bye
Benjamin Strunk (GER) d. Ioannis Vanidis (GRE) 6-0 6-0
Mats Moraing (GER) d. David Eisenzapf (GER) 6-2 6-0
(12)Timon Reichelt (GER) bye
(7)Colin Van Beem (NED) bye
Bobbie De Goeijen (NED) d. Hermann Gertmann (GER) 6-0 6-0
Johann Willems (GER) d. Rens Bouwmans (NED) 6-0 6-0
(9)Yan Sabanin (RUS) bye
(8)Maximilian Abel (GER) bye
Florian Barth (GER) d. Stefan De Jong (NED) 3-6 6-3 6-2
Alexander Mannapov (GER) d. Leon Schutt (GER) 3-6 6-2 6-0
(15)Matt Simpson (NZL) bye

Q-Second Round
(1)Matthew Pierot (NED) d. Lukas Ruepke (GER) 6-2 6-0
(16)Philipp Dittmer (GER) d. Andre Straka (GER) 7-6(5) 7-5
(2)Micke Kontinen (FIN) d. (WC)Sascha Kloer (GER) 6-1 3-6 7-5
(10)Yannick Ebbinghaus (NED) d. Michael Lux (GER) 6-1 1-6 6-2
(3)David Thurner (GER) d. Kim Moellers (GER) 6-3 6-2
(11)Robin Stanek (CZE) d. Jannis Kahlke (GER) 6-2 6-3
(4)Lennart Zynga (GER) d. Pirmin Haenle (GER) 6-0 6-2
David Pel (NED) d. (13)Mario Eckardt (GER) 6-2 7-5
Paul Monteban (NED) d. (5)Enrico Alonso De Pedro (GER) 7-5 2-1 ret.
(14)Torsten Wietoska (GER) d. Egbert Weverink (NED) 6-4 6-2
(6)Philip Davydenko (RUS) d. (WC)Benjamin Strunk (GER) 5-0 ret.
(12)Timon Reichelt (GER) d. Mats Moraing (GER) 6-4 6-4
(7)Colin Van Beem (NED) d. Bobbie De Goeijen (NED) 7-5 3-6 6-2
(9)Yan Sabanin (RUS) d. Johann Willems (GER) 6-4 7-6(3)
(8)Maximilian Abel (GER) d. Florian Barth (GER) 6-4 6-0
(15)Matt Simpson (NZL) d. Alexander Mannapov (GER) 6-1 6-0

Qualifying Round
(1)Matthew Pierot (NED) d. (16)Philipp Dittmer (GER) 6-4 6-1
(2)Micke Kontinen (FIN) d. (10)Yannick Ebbinghaus (NED) 7-6(5) 4-6 6-3
(11)Robin Stanek (CZE) d. (3)David Thurner (GER) 6-3 6-4
(4)Lennart Zynga (GER) d. David Pel (NED) 6-3 6-1
(14)Torsten Wietoska (GER) d. Paul Monteban (NED) 6-3 6-0
(12)Timon Reichelt (GER) d. (6)Philip Davydenko (RUS) 3-6 7-6(5) 6-1
(9)Yan Sabanin (RUS) d. (7)Colin Van Beem (NED) 4-6 7-6(1) 6-4
(8)Maximilian Abel (GER) d. (15)Matt Simpson (NZL) 6-3 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.