2012 Futures Qualifying Germany F17

Share This...

Germany F17 Qualifying
September 24-30, 2012

Q-First Round
(1)(WC)Denis Gremelmayr (GER) bye
Fabian Knuettel (GER) d. Gergely Pribranszki (HUN) 7-6(4) 6-0
Christian Hirschmueller (GER) d. Frantisek Simon (CZE) 6-3 6-2
(12)Timon Reichelt (GER) bye
(2)David Thurner (GER) bye
Pirmin Haenle (GER) d. Benjamin Strunk (GER) 6-0 6-1
Dominik Boehler (GER) d. (WC)Valentino Pest (GER) w/o
(14)Matt Simpson (NZL) bye
(3)Dominik Bartels (GER) bye
Florian Barth (GER) bye
Alexander Mannapov (GER) bye
(11)Ralf Steinbach (GER) bye
(4)Robin Bulant (CZE) bye
(WC)Martin Florea (GER) bye
Delf Gohlke (GER) d. (WC)Christian Braus (GER) 6-1 6-7(4) 6-4
(13)Torsten Wietoska (GER) bye
(5)Enrico Alonso De Pedro (GER) bye
Christian Hesz (GER) bye
Lukas Ruepke (GER) bye
(9)(WC)Maximilian Abel (GER) bye
(6)Maximilian Wilde (GER) bye
Luca Gelhardt (GER) d. Hermann Gertmann (GER) 7-5 6-2
Leon Hoeveler (GER) d. Adrian Obert (GER) 4-1 ret.
(16)Jan Choinski (GER) bye
(7)Otakar Lucak (CZE) bye
Steffen Dierauf (GER) d. Marek Pesicka (CZE) 6-1 6-2
Nils Brinkman (GER) d. Lucius Von Arnim (GER) 6-1 6-4
(15)Philipp Dittmer (GER) bye
(8)Oscar Otte (GER) bye
Daniel Pashayan (RUS) bye
David Novotny (GER) bye
(10)(WC)Bastian Wagner (GER) bye

Q-Second Round
Fabian Knuettel (GER) d. (1)(WC)Denis Gremelmayr (GER) w/o
Christian Hirschmueller (GER) d. (12)Timon Reichelt (GER) 6-1 6-2
(2)David Thurner (GER) d. Pirmin Haenle (GER) 7-6(8) 1-6 6-3
(14)Matt Simpson (NZL) d. Dominik Boehler (GER) 6-2 6-3
Florian Barth (GER) d. (3)Dominik Bartels (GER) 6-2 6-1
Alexander Mannapov (GER) d. (11)Ralf Steinbach (GER) 7-6(5) 6-3
(4)Robin Bulant (CZE) d. (WC)Martin Florea (GER) 6-1 6-4
(13)Torsten Wietoska (GER) d. Delf Gohlke (GER) 7-6(6) 3-6 6-2
Christian Hesz (GER) d. (5)Enrico Alonso De Pedro (GER) 7-6(6) 6-4
(9)(WC)Maximilian Abel (GER) d. Lukas Ruepke (GER) 3-6 6-3 6-2
Luca Gelhardt (GER) d. (6)Maximilian Wilde (GER) 5-0 ret.
(16)Jan Choinski (GER) d. Leon Hoeveler (GER) 3-6 6-2 6-2
Steffen Dierauf (GER) d. (7)Otakar Lucak (CZE) 7-6(11) 2-6 6-4
(15)Philipp Dittmer (GER) d. Nils Brinkman (GER) 6-4 6-1
(8)Oscar Otte (GER) d. Daniel Pashayan (RUS) 6-1 6-0
(10)(WC)Bastian Wagner (GER) d. David Novotny (GER) 6-0 6-2

Qualifying Round
Christian Hirschmueller (GER) d. Fabian Knuettel (GER) 6-4 6-1
(2)David Thurner (GER) d. (14)Matt Simpson (NZL) 6-4 6-3
Alexander Mannapov (GER) d. Florian Barth (GER) 7-6(4) 6-1
(13)Torsten Wietoska (GER) d. (4)Robin Bulant (CZE) 6-4 7-5
(9)(WC)Maximilian Abel (GER) d. Christian Hesz (GER) 6-2 6-2
Luca Gelhardt (GER) d. (16)Jan Choinski (GER) 6-0 3-6 6-1
Steffen Dierauf (GER) d. (15)Philipp Dittmer (GER) 6-4 7-5
(10)(WC)Bastian Wagner (GER) d. (8)Oscar Otte (GER) 3-6 7-6(5) 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments