2012 Futures Qualifying Germany F10

Share This...

Germany F10 Qualifying
July 16-22, 2012

Q-First Round
(1)Soren Wedege (DEN) bye
(WC)Ingo Herzgerodt (GER) d. Philipp Dittmer (GER) 7-6(3) 6-3
Arnd Weyhausen (GER) d. Maximilian Grimme (GER) 6-2 6-3
Leon Schutt (GER) d. Roman Soldatov (RUS) 6-2 6-1
(2)Tom Schonenberg (GER) bye
Oleksandr Gorovyts (UKR) d. Ondrej Vaculik (CZE) 5-7 6-1 6-1
Igor Khoroshilov (RUS) d. Daniel Pashayan (RUS) 6-4 6-4
Ugo Nastasi (FRA) d. (WC)Konstantin Kutschenko (GER) 3-6 7-5 6-1
(3)Alejandro Moreno Figueroa (MEX) bye
Peter Kleinhans (GER) d. Benjamin Strunk (GER) 6-4 6-2
Maximilian Kolleritsch (GER) d. Tim Srkala (SUI) 7-6(0) 6-2
Kai Wehnelt (GER) d. Dmytro Kovalyov (UKR) 7-5 4-6 6-4
(4)Bastian Wagner (GER) bye
Rico Hesse (GER) d. Adrian Engel (GER) 7-6(1) 1-6 6-1
Marcel Waloch (AUT) d. Richie Thomas Korpatsch (GER) 6-3 6-1
Jens Woloszczak (GER) d. Florian Barth (GER) 3-6 6-0 6-3
(5)Alexander Zhurbin (RUS) bye
(WC)Nicolas Bruns (GER) d. Christoph Uster (GER) 6-3 6-3
Marek Pesicka (CZE) d. Othar Kordsachia (GER) 6-4 6-2
Frederik Gelbrich (GER) d. Brett Ross (USA) 6-1 0-6 6-2
(6)Tim Nekic (GER) d. Brendon Millington-Herrman (GER) 6-1 6-3
Nils Brinkman (GER) d. Alexander Roggenkamp (GER) 6-4 1-6 6-0
(WC)Yannick Staschen (GER) d. Stefan Florea (GER) 6-0 7-5
Lukas Ruepke (GER) d. Yannick Stephan Born (GER) 6-4 7-6(9)
(7)Finn Meinecke (GER) d. Lucas Gerch (GER) 2-6 6-3 7-5
James Markiewicz (GBR) d. Christian Braun (GER) 7-6(2) 6-4
Tim Ruepke (GER) d. Dragos Iarmil Torge (ROU) 6-2 2-6 6-2
Mats Moraing (GER) d. Tobias Hinzmann (GER) 4-2 ret.
(8)Maximilian Dinslaken (GER) d. (WC)Felipe Parada (CHI) 6-1 6-4
(WC)Joachim Schemm (GER) d. Martin Florea (GER) 3-6 6-3 6-2
Jan Plewinski (POL) d. Victor Simagin (RUS) 6-0 6-4
Clemens Graute (GER) d. Victor Schebolta (GER) 6-3 6-3

Q-Second Round
(1)Soren Wedege (DEN) d. (WC)Ingo Herzgerodt (GER) 6-3 7-5
Leon Schutt (GER) d. Arnd Weyhausen (GER) 6-4 6-1
(2)Tom Schonenberg (GER) d. Oleksandr Gorovyts (UKR) 6-4 6-3
Ugo Nastasi (FRA) d. Igor Khoroshilov (RUS) 6-1 6-4
(3)Alejandro Moreno Figueroa (MEX) d. Peter Kleinhans (GER) 6-3 3-6 6-1
Maximilian Kolleritsch (GER) d. Kai Wehnelt (GER) 6-4 6-3
(4)Bastian Wagner (GER) d. Rico Hesse (GER) 6-0 6-4
Marcel Waloch (AUT) d. Jens Woloszczak (GER) 7-6(6) 6-7(10) 7-6(6)
(WC)Nicolas Bruns (GER) d. (5)Alexander Zhurbin (RUS) 6-3 6-4
Marek Pesicka (CZE) d. Frederik Gelbrich (GER) 6-2 6-1
(6)Tim Nekic (GER) d. Nils Brinkman (GER) 6-3 6-4
Lukas Ruepke (GER) d. (WC)Yannick Staschen (GER) 6-7(3) 6-4 6-3
(7)Finn Meinecke (GER) d. James Markiewicz (GBR) 6-1 6-0
Mats Moraing (GER) d. Tim Ruepke (GER) 6-1 6-0
(8)Maximilian Dinslaken (GER) d. (WC)Joachim Schemm (GER) 6-3 6-3
Clemens Graute (GER) d. Jan Plewinski (POL) 6-3 6-2

Qualifying Round
Leon Schutt (GER) d. (1)Soren Wedege (DEN) 7-6(5) 6-3
(2)Tom Schonenberg (GER) d. Ugo Nastasi (FRA) 6-3 6-3
Maximilian Kolleritsch (GER) d. (3)Alejandro Moreno Figueroa (MEX) 7-5 6-3
Marcel Waloch (AUT) d. (4)Bastian Wagner (GER) 6-1 2-6 7-5
Marek Pesicka (CZE) d. Nicolas Bruns (GER) w/o
(6)Tim Nekic (GER) d. Lukas Ruepke (GER) 6-0 6-3
(7)Finn Meinecke (GER) d. Mats Moraing (GER) 6-4 6-0
(8)Maximilian Dinslaken (GER) d. Clemens Graute (GER) 6-3 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments