2012 Futures Qualifying Croatia F11

Share This...

Croatia F11 Qualifying
October 15-21, 2012

Q-First Round
(1)Tomislav Ternar (SLO) bye
Nerman Fatic (BIH) d. Daniel Kopeinigg (AUT) 6-3 6-4
Maxim Maksimyuk (RUS) d. Nejc Lemic (SLO) 6-1 5-7 7-5
Pietro Licciardi (ITA) d. (10)Matej Sabanov (CRO) 2-6 7-5 6-2
(2)Tim Nekic (GER) bye
Francesco Mendo (ITA) d. Paul Rares Andriuc (ROU) 6-4 6-2
Matej Svjetlicic (CRO) d. Alessandro Evangelisti (ITA) 4-6 6-3 7-5
(9)Saso Bende (SLO) d. Antonio Pejic (CRO) 6-2 6-0
(3)Ilija Vucic (SRB) bye
Stefan Rettl (AUT) d. Toni Neykov (BUL) 6-3 6-0
Demian Raab (GER) d. Angel Stefan Rascu (ROU) 6-1 6-0
(12)Dominic Weidinger (AUT) d. Davide Poggi (ITA) 6-2 6-4
(4)Pietro Rondoni (ITA) bye
Oliver Ceranic (AUS) d. Federico Maccari (ITA) 2-6 7-5 6-2
Lukas Marsoun (CZE) d. Marcin Chlebowski (POL) 6-4 6-4
(14)Aleksandre Kondulukov (RUS) d. Oleksandr Gorovyts (UKR) 6-3 6-3
(5)Michal Milko (SVK) bye
Duje Delic (CRO) d. Stjepan Sisko (CRO) 7-6(1) 6-1
Luka Zarak (CRO) d. Ante Borovina (CRO) 7-5 6-1
(16)Johannes Schretter (AUT) d. Antonio Campo (ITA) 6-3 6-4
(6)Marko Mijacevic (CRO) bye
Amar Saletovic (BIH) d. Stevan Labat (SUI) 5-7 7-5 6-2
(15)Vasile Antonescu (ROU) d. Ante Marincic (CRO) 7-6(4) 0-6 6-1
(7)Mike Urbanija (SLO) d. Kirill Belotserkovsky (UKR) 6-1 6-0
Alexey Kondulukov (RUS) d. Manfred Klika (AUT) 6-3 6-2
(13)Miha Mlakar (SLO) d. Tibor Vukajlovic (SUI) 6-2 6-1
Andreas Neykov (BUL) d. Ziga Papez (SLO) 6-3 6-1
(11)Oleksiy Arovin (UKR) d. Tomas Kaluzik (CZE) 6-0 6-3

Q-Second Round
(1)Tomislav Ternar (SLO) d. Nerman Fatic (BIH) 7-5 6-2
Pietro Licciardi (ITA) d. Maxim Maksimyuk (RUS) 6-2 6-1
(2)(WC)Tim Nekic (GER) d. Francesco Mendo (ITA) 4-6 7-6(3) 6-2
(9)Saso Bende (SLO) d. Matej Svjetlicic (CRO) 7-6(2) 6-2
Stefan Rettl (AUT) d. (3)Ilija Vucic (SRB) 6-3 7-5
(12)Dominic Weidinger (AUT) d. Demian Raab (GER) 6-2 6-1
(4)Pietro Rondoni (ITA) d. Oliver Ceranic (AUS) 6-3 6-0
Lukas Marsoun (CZE) d. (14)Aleksandre Kondulukov (RUS) 1-6 7-6(8) 6-4
(5)Michal Milko (SVK) d. Duje Delic (CRO) 6-2 6-0
(16)Johannes Schretter (AUT) d. Luka Zarak (CRO) 6-2 6-2
(WC)Kresimir Ritz (CRO) d. (6)Marko Mijacevic (CRO) 6-3 6-2
(15)Vasile Antonescu (ROU) d. Amar Saletovic (BIH) 6-2 6-2
(7)Mike Urbanija (SLO) d. Marcel Ruzic (CRO) 6-0 7-5
(13)Miha Mlakar (SLO) d. Alexey Kondulukov (RUS) 6-3 6-3
(8)Luka Zaninovic (CRO) d. Mile Cilic (CRO) 6-4 6-4
Andreas Neykov (BUL) d. (11)Oleksiy Arovin (UKR) 7-6(3) 6-0

Qualifying Round
(1)Tomislav Ternar (SLO) d. Pietro Licciardi (ITA) 3-6 7-5 7-5
(2)(WC)Tim Nekic (GER) d. (9)Saso Bende (SLO) 6-2 6-3
(12)Dominic Weidinger (AUT) d. Stefan Rettl (AUT) 3-6 6-3 6-0
(4)Pietro Rondoni (ITA) d. Lukas Marsoun (CZE) 6-1 7-6(3)
(5)Michal Milko (SVK) d. (16)Johannes Schretter (AUT) 6-4 6-3
(WC)Kresimir Ritz (CRO) d. (15)Vasile Antonescu (ROU) 3-6 6-1 6-4
(7)Mike Urbanija (SLO) d. (13)Miha Mlakar (SLO) 6-3 6-7(7) 6-2
(8)Luka Zaninovic (CRO) d. Andreas Neykov (BUL) 4-6 6-2 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.