2012 Futures Qualifying Croatia F10

Share This...

Croatia F10 Qualifying
October 8-14, 2012

Q-First Round
(1)Franjo Raspudic (BIH) bye
Franco Mandic (CRO) d. Lukas Maric (CRO) 7-6(5) 6-2
Pietro Licciardi (ITA) d. Zdravko Divic (CRO) 6-3 6-2
(12)Markus Ahne (AUT) d. Luka Zarak (CRO) 6-4 6-1
(2)Marko Mijacevic (CRO) bye
Marcel Ruzic (CRO) d. Tibor Vukajlovic (SUI) 6-2 6-3
Andreas Neykov (BUL) d. Fabian Pronnet (GER) 6-0 6-2
(10)Davide Galoppini (ITA) d. Toni Neykov (BUL) 6-3 6-4
(3)Mike Urbanija (SLO) bye
Nerman Fatic (BIH) d. Nikolas Walterscheid-Tukic (GER) 7-5 6-1
Jakub Jiricka (CZE) d. Tomislav Antoljak (CRO) 6-3 6-1
(15)Vasile Antonescu (ROU) d. Drazen Vuko (CRO) 6-2 6-2
(4)Luka Zaninovic (CRO) d. Daniel Kopeinigg (AUT) 6-2 6-1
Oliver Ceranic (AUS) d. Marin Mise (CRO) 6-4 6-3
Ante Marincic (CRO) d. Gergely Pribranszki (HUN) 6-1 6-4
(9)Arkadijs Slobodkins (LAT) d. Marcin Chlebowski (POL) 6-3 4-6 6-3
Tomislav Draganja (CRO) d. (5)Saso Bende (SLO) 6-4 1-6 6-3
Dominik Glavina (CRO) d. Angel Stefan Rascu (ROU) 6-3 3-6 6-3
Antun Vidak (CRO) d. Ziga Papez (SLO) 6-1 3-6 6-4
(14)Antun Pehar (CRO) d. Kevin Kaan Andrusch (GER) w/o
Duje Delic (CRO) d. (6)Gergely Madarasz (HUN) 6-3 6-1
Mile Cilic (CRO) d. Tin Antonic (CRO) 6-2 6-3
Stefan Rettl (AUT) d. Simon Pfannes (GER) 6-0 6-2
(11)Aleksandre Kondulukov (RUS) d. Paul Rares Andriuc (ROU) 6-4 6-3
Tomas Kaluzik (CZE) d. (7)Oleksiy Arovin (UKR) 6-3 6-2
Matej Svjetlicic (CRO) d. Luka Ledenko (CRO) 6-2 6-3
Matteo Aprile (ITA) d. Stjepan Cagalj (CRO) 6-3 6-1
(16)Lorenzo Papasidero (ITA) d. Filip Brtnicky (CZE) 6-1 6-2
(8)Dominic Weidinger (AUT) d. Leo Kim Schoerner (GER) 6-1 6-3
Stjepan Sisko (CRO) d. Benjamin Kaszas (HUN) 6-2 6-2
Ivan Krivic (CRO) d. Alexey Kondulukov (RUS) 6-3 6-3
(13)Mate Cutura (CRO) d. Edi Steficar (CRO) w/o

Q-Second Round
(1)Franjo Raspudic (BIH) d. Franco Mandic (CRO) 6-0 6-1
Pietro Licciardi (ITA) d. (12)Markus Ahne (AUT) 6-2 6-3
Marcel Ruzic (CRO) d. (2)Marko Mijacevic (CRO) 6-1 6-3
Andreas Neykov (BUL) d. (10)Davide Galoppini (ITA) 6-1 3-6 6-4
Nerman Fatic (BIH) d. (3)Mike Urbanija (SLO) 6-2 6-3
(15)Vasile Antonescu (ROU) d. Jakub Jiricka (CZE) 6-3 6-7(4) 6-1
(4)Luka Zaninovic (CRO) d. Oliver Ceranic (AUS) 6-0 6-1
Ante Marincic (CRO) d. (9)Arkadijs Slobodkins (LAT) 4-6 6-1 6-2
Tomislav Draganja (CRO) d. Dominik Glavina (CRO) 6-1 6-2
Antun Vidak (CRO) d. (14)Antun Pehar (CRO) 7-5 3-6 6-3
Duje Delic (CRO) d. Mile Cilic (CRO) 6-2 6-3
Stefan Rettl (AUT) d. (11)Aleksandre Kondulukov (RUS) 6-4 4-6 7-5
Tomas Kaluzik (CZE) d. Matej Svjetlicic (CRO) 6-0 6-3
(16)Lorenzo Papasidero (ITA) d. Matteo Aprile (ITA) 6-4 6-2
(8)Dominic Weidinger (AUT) d. Stjepan Sisko (CRO) 7-6(8) 6-1
Ivan Krivic (CRO) d. (13)Mate Cutura (CRO) 6-4 4-6 6-3

Qualifying Round
Pietro Licciardi (ITA) d. (1)Franjo Raspudic (BIH) 6-4 6-0
Andreas Neykov (BUL) d. Marcel Ruzic (CRO) 1-6 6-4 6-2
(15)Vasile Antonescu (ROU) d. Nerman Fatic (BIH) 6-4 6-0
(4)Luka Zaninovic (CRO) d. Ante Marincic (CRO) 6-2 6-4
Antun Vidak (CRO) d. Tomislav Draganja (CRO) 0-6 7-5 6-2
Stefan Rettl (AUT) d. Duje Delic (CRO) 3-6 7-5 7-6(2)
(16)Lorenzo Papasidero (ITA) d. Tomas Kaluzik (CZE) 4-6 7-5 6-1
(8)Dominic Weidinger (AUT) d. Ivan Krivic (CRO) 7-5 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments