2012 Futures Qualifying Brazil F32

Share This...

Brazil F32 Qualifying
October 29-November 4, 2012

Q-First Round
(1)Jose Maria Paniagua (ARG) bye
Daniel Trahtman De Boer (BRA) bye
Gabriel Vellinho Hocevar (BRA) d. Joao Pedro Oliveira (BRA) 6-4 6-0
Lucas Abella (BRA) bye
(2)Wilson Leite (BRA) bye
Sergio Araujo (BRA) bye
Nicolas Cavalheiro (BRA) d. Iago Guerin (BRA) 6-2 6-0
(9)Pedro Bernardi (BRA) bye
(3)Giorgio Portaluri (ITA) bye
Andre Zaia Manzano (BRA) bye
Felipe Assuncao Garla (BRA) d. Rodrigo Giudici (BRA) 6-0 6-1
(12)Marcos Facundo-Oliveira (BRA) bye
(4)Charles Costa (BRA) bye
(WC)Marcos Chiaretti (BRA) d. Paulo Coronado (BRA) 6-3 3-6 6-4
Miguel Kelbert (BRA) d. (WC)Martin Martins (BRA) 6-2 6-2
(14)Lucas Dourado (BRA) bye
(5)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) bye
Oscar Jose Gutierrez (BRA) d. Pedro Freitas (BRA) 7-5 6-3
Gustavo Bohrer (BRA) d. Pablo Samuel Varela (ARG) 6-0 7-5
(11)Nicholas John Andrews (USA) bye
(6)Andrew Lauret (BRA) bye
Matheus Teixeira Rohde (BRA) d. Guilherme Fachin Da Cunha (BRA) 6-3 3-6 6-2
Alexandre Albarici (BRA) d. Euler Fanton (BRA) 7-6(4) 6-4
(10)Jose Benitez (PAR) bye
(7)Alexandre Tsuchiya (BRA) bye
(WC)Leonardo Civita Telles (BRA) d. Luiz Felipe Inaimo (BRA) 6-3 6-3
(WC)Grobocopatel Marcio (BRA) d. Pablo Vidal (BRA) 6-1 6-4
(13)Rodrigo Perri (BRA) bye
(8)Frederico Ferreira Silva (POR) bye
Victor Maynard (BRA) d. Marcos Massonneau (ARG) 4-6 6-4 6-2
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. Matheus Lorenzoni Althoff (BRA) 6-1 6-2
(15)Felipe Frias (BRA) bye

Q-Second Round
(1)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Daniel Trahtman De Boer (BRA) 6-0 6-1
Lucas Abella (BRA) d. Gabriel Vellinho Hocevar (BRA) 6-3 6-3
(2)Wilson Leite (BRA) d. Sergio Araujo (BRA) 6-1 6-0
Nicolas Cavalheiro (BRA) d. (9)Pedro Bernardi (BRA) 6-3 6-3
(3)Giorgio Portaluri (ITA) d. Andre Zaia Manzano (BRA) 6-2 6-1
Felipe Assuncao Garla (BRA) d. (12)Marcos Facundo-Oliveira (BRA) 6-3 7-6(11)
(4)Charles Costa (BRA) d. (WC)Marcos Chiaretti (BRA) 6-2 6-2
(14)Lucas Dourado (BRA) d. Miguel Kelbert (BRA) 6-1 6-4
(5)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA) 6-4 6-2
(11)Nicholas John Andrews (USA) d. Gustavo Bohrer (BRA) 7-6(4) 6-2
(6)Andrew Lauret (BRA) d. Matheus Teixeira Rohde (BRA) 6-1 6-1
(10)Jose Benitez (PAR) d. Alexandre Albarici (BRA) 7-6(2) 6-4
(7)Alexandre Tsuchiya (BRA) d. (WC)Leonardo Civita Telles (BRA) 6-4 6-2
(13)Rodrigo Perri (BRA) d. (WC)Grobocopatel Marcio (BRA) 6-4 3-0 ret.
(8)Frederico Ferreira Silva (POR) d. Victor Maynard (BRA) 7-6(4) 6-0
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. (15)Felipe Frias (BRA) 4-6 7-6(2) 7-6(7)

Qualifying Round
(1)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Lucas Abella (BRA) 6-4 6-2
(2)Wilson Leite (BRA) d. Nicolas Cavalheiro (BRA) 6-3 6-1
(3)Giorgio Portaluri (ITA) d. Felipe Assuncao Garla (BRA) 6-3 6-2
(4)Charles Costa (BRA) d. (14)Lucas Dourado (BRA) 6-2 6-3
(11)Nicholas John Andrews (USA) d. (5)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) 6-0 2-6 6-4
(6)Andrew Lauret (BRA) d. (10)Jose Benitez (PAR) 6-4 6-3
(7)Alexandre Tsuchiya (BRA) d. (13)Rodrigo Perri (BRA) 6-1 6-1
(8)Frederico Ferreira Silva (POR) d. Juan Ignacio Ameal (ARG) 6-4 7-5

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments