2012 Futures Qualifying Brazil F31

Share This...

Brazil F31 Qualifying
October 22-28, 2012

Q-First Round
(1)Jose Maria Paniagua (ARG) bye
Pablo Samuel Varela (ARG) bye
Santiago Maresca (URU) d. Jacob Miller (USA) 6-1 6-0
(12)Mariano Barrios (ARG) bye
(2)Charles Costa (BRA) bye
Iagos Lucca (BRA) bye
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. Iago Guerin (BRA) 6-1 6-2
(11)Marcos Facundo-Oliveira (BRA) bye
(3)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) bye
Pedro De Paula (BRA) bye
German Ojeda (ARG) d. Luiz Sgarbi (BRA) 6-2 6-4
(14)Bernardo Casares (BRA) bye
(4)Andrew Lauret (BRA) bye
Mauricio Cassimiro (BRA) bye
Alexander Merino (PER) d. Marcos Peres Bernardes (BRA) 7-6(4) 6-3
(13)Rodrigo Perri (BRA) bye
(5)Guilherme Hadlich (BRA) bye
Lucas Abella (BRA) d. Rodrigo Giudici (BRA) 6-4 6-3
Ignacio Nunez (URU) bye
(10)Nicholas John Andrews (USA) bye
(6)Alexandre Tsuchiya (BRA) bye
Oscar Jose Gutierrez (BRA) d. Felipe Assuncao Garla (BRA) 6-2 6-0
Felipe Frias (BRA) d. Pedro Luis Siviero Locacin (BRA) 6-0 6-1
(15)Rodrigo Senattore (URU) bye
(7)Frederico Ferreira Silva (POR) bye
Nicolas Cavalheiro (BRA) d. Euler Fanton (BRA) 7-6(6) 4-1 ret.
Andre Padilha (BRA) d. Aldo Gaston Gonzalez Kriegel (ARG) 6-0 6-2
(9)Pedro Bernardi (BRA) bye
(8)Jose Benitez (PAR) bye
Luciano Chemes (ARG) d. Sebastian Tabbia (ARG) 6-4 6-2
Pedro Freitas (BRA) d. Jarisson Aquino Silva (BRA) 6-4 6-4
(16)Lucas Dourado (BRA) bye

Q-Second Round
(1)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Pablo Samuel Varela (ARG) 6-2 6-2
Santiago Maresca (URU) d. (12)Mariano Barrios (ARG) 6-4 6-1
(2)Charles Costa (BRA) d. Iagos Lucca (BRA) 6-4 6-1
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. (11)Marcos Facundo-Oliveira (BRA) 6-3 7-5
(3)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Pedro De Paula (BRA) 7-5 6-0
(14)Bernardo Casares (BRA) d. German Ojeda (ARG) 6-1 6-2
(4)Andrew Lauret (BRA) d. Mauricio Cassimiro (BRA) 6-4 6-2
Alexander Merino (PER) d. (13)Rodrigo Perri (BRA) 6-4 6-2
(5)Guilherme Hadlich (BRA) d. Lucas Abella (BRA) 6-2 4-0 ret.
(10)Nicholas John Andrews (USA) d. Ignacio Nunez (URU) 6-2 6-1
(6)Alexandre Tsuchiya (BRA) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA) 1-6 6-4 6-2
Felipe Frias (BRA) d. (15)Rodrigo Senattore (URU) 7-5 4-6 6-3
(7)Frederico Ferreira Silva (POR) d. Nicolas Cavalheiro (BRA) 6-2 7-6(5)
(9)Pedro Bernardi (BRA) d. Andre Padilha (BRA) 6-3 6-3
(8)Jose Benitez (PAR) d. Luciano Chemes (ARG) 6-3 6-2
(16)Lucas Dourado (BRA) d. Pedro Freitas (BRA) 6-4 6-4

Qualifying Round
Santiago Maresca (URU) d. (1)Jose Maria Paniagua (ARG) 4-6 3-4 ret.
(2)Charles Costa (BRA) d. Juan Ignacio Ameal (ARG) 6-2 1-6 7-6(7)
(14)Bernardo Casares (BRA) d. (3)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) 6-1 6-3
(4)Andrew Lauret (BRA) d. Alexander Merino (PER) 6-4 6-0
(5)Guilherme Hadlich (BRA) d. (10)Nicholas John Andrews (USA) 6-2 1-6 6-2
(6)Alexandre Tsuchiya (BRA) d. Felipe Frias (BRA) 6-2 6-2
(7)Frederico Ferreira Silva (POR) d. (9)Pedro Bernardi (BRA) 7-6(3) 6-4
(8)Jose Benitez (PAR) d. (16)Lucas Dourado (BRA) 6-3 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments