2012 Futures Qualifying Brazil F24

Share This...

Brazil F24 Qualifying
September 3-9, 2012

Q-First Round
(1)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) bye
Kevin Borges Pereira Keke (BRA) d. Michel Guilherme Tureli Sagrillo (BRA) 6-2 6-0
Gabriel Pelegrino Del Grosso (BRA) d. Lucas Norbiato (BRA) 6-3 6-3
Maximiliano Labbe (CHI) bye
(2)Lucas Abella (BRA) bye
Andre Baldo (BRA) d. Alan Sanchez (PAR) 6-0 6-1
Edinei Mendes De Sousa (BRA) d. Americo Lanzoni (BRA) 6-4 7-6(5)
Lucas Piovesana Bocaletto (BRA) bye
(3)Vinicius Ono (BRA) bye
Luis Britto (BRA) bye
(WC)Flavio Augusto Tonon Filho (BRA) bye
Pedro Freitas (BRA) bye
(4)Eduardo Piragine (ARG) bye
Rodrigo Oliveira (BRA) d. Thiago Moreira (BRA) 6-4 6-0
Marcelo Moraes (BRA) d. Leonardo Alvarenga Tacari (BRA) 6-2 6-1
(WC)Guilherme De Paula (BRA) bye
Yuri Andrade (BRA) bye
Allan Da Silva Souza Ferreira (BRA) d. Saul Mesquita (BRA) 6-2 6-1
Victor Grassani (BRA) bye
Mauricio Cassimiro (BRA) bye
Gustavo Junqueira De Andrade (BRA) bye
Lucas Melgarejo (BRA) d. Cristian Fabian Jesus Maldonado Maturana (CHI) 6-2 6-0
Joao Paulo Estefani Almeida (BRA) d. Matheus Avalos (BRA) 6-2 6-2
Carlos Alberto Longhi Neto (BRA) bye
Guilherme Cotarelli Fikaris (BRA) bye
Euler Fanton (BRA) d. Thiago Lopes (BRA) 6-4 6-2
Marcos Peres Bernardes (BRA) d. Andre Selem De Stefano (BRA) 6-1 6-3
Matheus Vidoti E Oliveira (BRA) bye
Jarisson Aquino Silva (BRA) bye
Rodrigo Giudici (BRA) d. Alexandre Lyra Da Matta Machado Fernandes (BRA) 6-0 6-3
Lucas Reami Da Cunha (BRA) d. Fernando Yamacita (BRA) 6-2 6-3
Joao Luiz Zillo Prado (BRA) bye

Q-Second Round
(1)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Kevin Borges Pereira Keke (BRA) 6-2 6-0
Gabriel Pelegrino Del Grosso (BRA) d. Maximiliano Labbe (CHI) 7-5 4-6 6-3
Andre Baldo (BRA) d. (2)Lucas Abella (BRA) 3-6 6-3 6-2
Edinei Mendes De Sousa (BRA) d. Lucas Piovesana Bocaletto (BRA) 6-3 6-2
(3)Vinicius Ono (BRA) d. Luis Britto (BRA) 6-0 6-1
Pedro Freitas (BRA) d. (WC)Flavio Augusto Tonon Filho (BRA) 7-6(4) 6-4
(4)Eduardo Piragine (ARG) d. Rodrigo Oliveira (BRA) 6-0 6-0
(WC)Guilherme De Paula (BRA) d. Marcelo Moraes (BRA) 3-6 6-4 6-4
Yuri Andrade (BRA) d. Allan Da Silva Souza Ferreira (BRA) 5-7 7-5 7-5
Victor Grassani (BRA) d. Mauricio Cassimiro (BRA) 7-5 6-0
Gustavo Junqueira De Andrade (BRA) d. Lucas Melgarejo (BRA) 6-1 6-2
Carlos Alberto Longhi Neto (BRA) d. Joao Paulo Estefani Almeida (BRA) 6-2 6-2
Euler Fanton (BRA) d. Guilherme Cotarelli Fikaris (BRA) 6-0 6-0
Marcos Peres Bernardes (BRA) d. Matheus Vidoti E Oliveira (BRA) 6-3 6-0
Jarisson Aquino Silva (BRA) d. Rodrigo Giudici (BRA) 6-2 6-1
Lucas Reami Da Cunha (BRA) d. Joao Luiz Zillo Prado (BRA) 6-0 6-0

Qualifying Round
(1)Marcos Vinicius Da Silva Dias (BRA) d. Gabriel Pelegrino Del Grosso (BRA) 6-3 6-0
Edinei Mendes De Sousa (BRA) d. Andre Baldo (BRA) 7-6(5) 6-2
(3)Vinicius Ono (BRA) d. Pedro Freitas (BRA) 6-1 6-2
(4)Eduardo Piragine (ARG) d. (WC)Guilherme De Paula (BRA) 7-6(4) 6-1
Yuri Andrade (BRA) d. Victor Grassani (BRA) 6-3 6-3
Gustavo Junqueira De Andrade (BRA) d. Carlos Alberto Longhi Neto (BRA) 6-2 6-4
Euler Fanton (BRA) d. Marcos Peres Bernardes (BRA) 6-3 6-4
Jarisson Aquino Silva (BRA) d. Lucas Reami Da Cunha (BRA) 2-6 7-6(10) 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments