2012 Futures Qualifying Bolivia F5

Share This...

Bolivia F5 Qualifying
October 8-14, 2012

Q-First Round
(1)Sebastian Exequiel Pini (ARG) bye
Santiago Zuliani (ARG) bye
Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) d. David Omar Barbieri De Peray (PAR) 6-3 3-0 ret.
Andres Oporto (BOL) bye
(2)Francisco Arrechea (ARG) bye
Juan Ignacio Galarza (ARG) bye
Andre Ku Meza (PER) bye
Miguel Alejandro Mariscal (BOL) bye
(3)Juan Manuel Matute (ARG) bye
Agustin Moyano (ARG) bye
Federico Nicolas Bertucci (ARG) d. Adrian Torrico Moreno (BOL) 7-6(4) 6-1
Gerardo Cornejo (CHI) bye
(4)Sixto Segovia (ARG) bye
Matias Vargas (BOL) bye
Alex Roman (BOL) bye
Matias Valdes (CHI) bye
(5)Juan Ignacio Iliev (ARG) bye
Sebastian Eguez (BOL) bye
Rodrigo Jesus Garcia (BOL) bye
Julian Garcia (ARG) bye
(6)Diego Choque (BOL) bye
Manuel Barros (ARG) bye
Rodrigo Huber (ARG) bye
Celso Alejandro Quiroga Rojas (BOL) bye
(7)Tomas Iriarte (ARG) bye
Laureano Alvarez (ARG) bye
Gabriel Blanco (ARG) bye
(10)Kevin Prando (ARG) bye
(8)Juan Cruz Estevarena (ARG) bye
Alexander Merino (PER) bye
Tomislav Saulo Vrsalovic (BOL) bye
(9)Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) bye

Q-Second Round
(1)Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Santiago Zuliani (ARG) 6-0 6-1
Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) d. Andres Oporto (BOL) 6-1 6-0
(2)Francisco Arrechea (ARG) d. Juan Ignacio Galarza (ARG) 6-2 0-1 ret.
Andre Ku Meza (PER) d. Miguel Alejandro Mariscal (BOL) 6-2 6-0
(3)Juan Manuel Matute (ARG) d. Agustin Moyano (ARG) 6-2 6-4
Gerardo Cornejo (CHI) d. Federico Nicolas Bertucci (ARG) 6-3 4-6 7-5
(4)Sixto Segovia (ARG) d. Matias Vargas (BOL) 6-0 6-3
Matias Valdes (CHI) d. Alex Roman (BOL) 7-5 6-4
(5)Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Sebastian Eguez (BOL) 6-2 6-3
Julian Garcia (ARG) d. Rodrigo Jesus Garcia (BOL) 6-0 6-1
Manuel Barros (ARG) d. (6)Diego Choque (BOL) 6-2 6-2
Rodrigo Huber (ARG) d. Celso Alejandro Quiroga Rojas (BOL) 6-2 6-2
(7)Tomas Iriarte (ARG) d. Laureano Alvarez (ARG) 6-2 6-1
(10)Kevin Prando (ARG) d. Gabriel Blanco (ARG) 6-4 6-4
Alexander Merino (PER) d. (8)Juan Cruz Estevarena (ARG) 6-4 3-0 ret.
(9)Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Tomislav Saulo Vrsalovic (BOL) 6-2 6-1

Qualifying Round
(1)Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) 6-0 6-1
(2)Francisco Arrechea (ARG) d. Andre Ku Meza (PER) 6-1 6-1
(3)Juan Manuel Matute (ARG) d. Gerardo Cornejo (CHI) 3-6 6-1 6-1
(4)Sixto Segovia (ARG) d. Matias Valdes (CHI) 6-1 6-0
(5)Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Julian Garcia (ARG) 6-2 6-0
Manuel Barros (ARG) d. Rodrigo Huber (ARG) 6-1 6-2
(10)Kevin Prando (ARG) d. (7)Tomas Iriarte (ARG) 6-4 3-6 6-2
Alexander Merino (PER) d. (9)Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) 6-4 6-0

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments