2012 Futures Qualifying Bolivia F3

Share This...

Bolivia F3 Qualifying
September 24-30, 2012

Q-First Round
(1)Francisco Arrechea (ARG) bye
Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) bye
Diego Choque (BOL) d. Daniel Arrien (BOL) 6-4 6-4
Julian Garcia (ARG) bye
(2)Juan Cruz Estevarena (ARG) bye
Gabriel Blanco (ARG) bye
Andre Ku Meza (PER) d. Rodrigo Castro Aravena (CHI) 6-4 3-6 6-4
Emiliano Franco Vecchia (ARG) bye
(3)Pedro Bernardi (BRA) bye
Oscar Almada (ARG) d. Rodrigo Jesus Garcia (BOL) 6-1 6-1
Tomas Iriarte (ARG) d. Matias Vargas (BOL) 6-1 6-0
Vicente Valdes (CHI) bye
(4)Juan Manuel Matute (ARG) bye
Gerardo Cornejo (CHI) bye
Gabriel Ruiz Auad (BOL) d. Agustin Moyano (ARG) 6-3 3-6 7-6(6)
Marcelo Miranda (BOL) bye
(5)Kevin Prando (ARG) bye
Rodrigo Arias (BOL) bye
Juan Ignacio Galarza (ARG) d. Sasha Supruniuk (ARG) w/o
Leandro Portmann (ARG) bye
(6)Sebastian Exequiel Pini (ARG) bye
Jose Maria Paez (ARG) d. Sixto Segovia (ARG) 6-3 6-4
Manuel Barros (ARG) d. Marcos Chiaretti (BRA) 6-4 1-6 6-3
Laureano Alvarez (ARG) bye
Erick Rodolfo Miranda (BOL) bye
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Santiago Zuliani (ARG) 6-1 6-1
Tomas Cottet (ARG) d. Carlos Encinas (BOL) 6-2 6-3
Alexander Merino (PER) bye
Karim Alejandro Mignani (ARG) bye
Tomislav Saulo Vrsalovic (BOL) bye
Duilio Vallebuona (PER) d. Mariano Gabriel Serra (ARG) 6-0 6-0
Rodrigo Huber (ARG) bye

Q-Second Round
(1)Francisco Arrechea (ARG) d. Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) 7-6(4) 6-3
Julian Garcia (ARG) d. Diego Choque (BOL) 3-6 6-3 7-5
(2)Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Gabriel Blanco (ARG) 6-3 6-2
Andre Ku Meza (PER) d. Emiliano Franco Vecchia (ARG) 2-6 6-4 6-3
(3)Pedro Bernardi (BRA) d. Oscar Almada (ARG) 6-2 5-7 7-5
Tomas Iriarte (ARG) d. Vicente Valdes (CHI) 6-2 6-0
(4)Juan Manuel Matute (ARG) d. Gerardo Cornejo (CHI) 6-1 6-2
Gabriel Ruiz Auad (BOL) d. Marcelo Miranda (BOL) 3-6 7-6(4) 6-4
(5)Kevin Prando (ARG) d. Rodrigo Arias (BOL) 6-4 6-3
Juan Ignacio Galarza (ARG) d. Leandro Portmann (ARG) 3-6 6-0 6-2
Jose Maria Paez (ARG) d. (6)Sebastian Exequiel Pini (ARG) 6-1 6-2
Manuel Barros (ARG) d. Laureano Alvarez (ARG) 7-6(3) 7-6(5)
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Erick Rodolfo Miranda (BOL) 6-2 6-3
Alexander Merino (PER) d. Tomas Cottet (ARG) 6-0 6-3
Karim Alejandro Mignani (ARG) d. Tomislav Saulo Vrsalovic (BOL) 6-2 6-2
Duilio Vallebuona (PER) d. Rodrigo Huber (ARG) 6-1 6-3

Qualifying Round
(1)Francisco Arrechea (ARG) d. Julian Garcia (ARG) 7-5 6-1
(2)Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Andre Ku Meza (PER) 6-1 6-3
(3)Pedro Bernardi (BRA) d. Tomas Iriarte (ARG) 6-4 6-4
(4)Juan Manuel Matute (ARG) d. Gabriel Ruiz Auad (BOL) 6-4 1-6 7-6(2)
Juan Ignacio Galarza (ARG) d. (5)Kevin Prando (ARG) 6-3 6-2
Jose Maria Paez (ARG) d. Manuel Barros (ARG) 7-6(5) 6-4
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Alexander Merino (PER) 6-4 6-7(4) 6-3
Duilio Vallebuona (PER) d. Karim Alejandro Mignani (ARG) 6-2 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments