2012 Futures Qualifying Austria F9

Share This...

Austria F9 Qualifying
September 3-9, 2012

Q-First Round
(1)Lukas Weinhandl (AUT) bye
Miha Mlakar (SLO) d. Sebastian Bader (AUT) 7-5 3-6 6-1
Filip Brtnicky (CZE) d. Filip Dolezel (CZE) 6-4 7-6(6)
Augusto Virgili (ITA) d. Scott Browne (AUS) 6-2 7-6(4)
(2)Thomas Statzberger (AUT) bye
Kyle Stoker (AUS) d. Bernd Kossler (AUT) 6-1 6-3
Thomas Jan Dafcik (GER) d. Peter Mick (SVK) 7-5 6-3
Radoslav Novodomec (SVK) d. Daniel Gallivoda (CZE) 6-2 6-4
(3)Saso Bende (SLO) bye
Mario Turcan (SVK) d. Markus Strommer (AUT) 6-0 6-0
Jordan Wenninger (GER) d. Roman Froehlich (AUT) 6-3 6-1
Mario Kargl (AUT) d. Elmar Fabian (AUT) 6-1 6-2
(4)Ivan Kosec (SVK) bye
Armin Preising (AUT) d. William Myler (AUS) 6-1 6-4
Erik Elliott (USA) d. (WC)Dino Hadzalic (CRO) 6-1 6-0
Michal Kianicka (SVK) d. Calvin Knie (AUT) 7-6(5) 6-2
(5)Luka Zaninovic (CRO) bye
Andreas Kopp (AUT) d. Jannis Liniger (SUI) 6-0 6-3
Jonas Trinker (AUT) d. Stefan Kaspar (AUT) 7-5 7-5
Manuel Bellutti (AUT) d. Maximilian Waz (AUT) 6-2 6-7(7) 6-1
(6)Mike Urbanija (SLO) bye
Oleksandr Gorovyts (UKR) d. Niklas Scheucher (AUT) 6-4 6-4
Jacob Kahoun (SUI) d. Alexander Pichler (AUT) 6-1 6-1
David Pamminger (AUT) d. Alexander Thomas Grabher (AUT) 6-4 6-3
Alexander Mozgovoy (RUS) bye
Jan Simon (SVK) d. Marino Kegl (SLO) 6-4 6-4
Joshua Boots (AUS) d. (WC)Anthony Loconte (ITA) 2-6 6-0 6-3
Ambros Morbitzer (AUT) d. Nicolas Grandjean (SUI) 7-5 6-2
Daniel Schwarzl (AUT) bye
Matthaeus Nguyen (AUT) d. Lukas Labitch (AUT) 6-1 6-1
Jessy Kalambay (SUI) d. Stefan Graupner (AUT) 6-2 6-2
Thomas Haeusler (AUT) d. Nejc Lemic (SLO) 6-2 6-3

Q-Second Round
Miha Mlakar (SLO) d. (1)Lukas Weinhandl (AUT) 6-4 6-3
Filip Brtnicky (CZE) d. Augusto Virgili (ITA) 6-4 6-2
(2)Thomas Statzberger (AUT) d. Kyle Stoker (AUS) 6-4 6-1
Radoslav Novodomec (SVK) d. Thomas Jan Dafcik (GER) 6-4 7-6(5)
(3)Saso Bende (SLO) d. Mario Turcan (SVK) 6-3 6-0
Mario Kargl (AUT) d. Jordan Wenninger (GER) 6-2 6-1
Armin Preising (AUT) d. (4)Ivan Kosec (SVK) 6-1 7-6(4)
Erik Elliott (USA) d. Michal Kianicka (SVK) 6-0 6-4
(5)Luka Zaninovic (CRO) d. Andreas Kopp (AUT) 6-2 7-6(5)
Manuel Bellutti (AUT) d. Jonas Trinker (AUT) 4-6 7-6(6) 6-3
(6)Mike Urbanija (SLO) d. Oleksandr Gorovyts (UKR) 7-6(4) 6-1
Jacob Kahoun (SUI) d. David Pamminger (AUT) 7-5 3-6 6-2
Jan Simon (SVK) d. Alexander Mozgovoy (RUS) 7-6(5) 7-5
Ambros Morbitzer (AUT) d. Joshua Boots (AUS) 6-3 6-3
Matthaeus Nguyen (AUT) d. Daniel Schwarzl (AUT) 6-0 6-0
Jessy Kalambay (SUI) d. Thomas Haeusler (AUT) 6-1 6-3

Qualifying Round
Miha Mlakar (SLO) d. Filip Brtnicky (CZE) 6-4 6-2
(2)Thomas Statzberger (AUT) d. Radoslav Novodomec (SVK) 6-2 6-1
(3)Saso Bende (SLO) d. Mario Kargl (AUT) 7-5 6-0
Erik Elliott (USA) d. Armin Preising (AUT) 7-6(1) 6-2
(5)Luka Zaninovic (CRO) d. Manuel Bellutti (AUT) 6-2 6-2
(6)Mike Urbanija (SLO) d. Jacob Kahoun (SUI) 6-2 6-1
Ambros Morbitzer (AUT) d. Jan Simon (SVK) 6-1 7-6(4)
Jessy Kalambay (SUI) d. Matthaeus Nguyen (AUT) 6-4 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments