2012 Futures Qualifying Austria F7

Share This...

Austria F7 Qualifying
August 20-26, 2012

Q-First Round
(1)Nicola Ghedin (ITA) bye
Mario Turcan (SVK) d. Moritz Dettinger (GER) 7-5 6-3
(WC)Augusto Virgili (ITA) d. Thomas Haeusler (AUT) 6-3 6-2
(WC)Jonas Trinker (AUT) bye
(2)Mario Haider-Maurer (AUT) bye
Joshua Boots (AUS) d. (WC)Maximilian Loescher (AUT) 6-1 6-1
Anthony Loconte (ITA) d. Daniel Eger (AUT) 6-3 6-3
Andreas Kopp (AUT) bye
(3)Christian Trubrig (AUT) bye
Alexander Pichler (AUT) d. Scott Browne (AUS) 4-6 6-3 6-3
(WC)Calvin Knie (AUT) d. Matteo Galli (ITA) 6-3 6-4
(WC)Matthias Lohr (AUT) bye
(4)Philip Lang (AUT) bye
Maximilian Waz (AUT) d. Matthias Hirschmann (AUT) 6-4 6-3
Maximilian Mann (AUT) d. Kyle Stoker (AUS) 2-6 6-3 7-5
Radoslav Novodomec (SVK) bye
(5)Lukas Koncilia (AUT) bye
Mark Burgos (FRA) d. Mario Kargl (AUT) 6-3 6-4
(WC)Stefan Hirn (AUT) d. Bernd Kossler (AUT) 4-6 6-1 7-5
(10)Sebastian Bader (AUT) bye
(6)Lukas Weinhandl (AUT) bye
Lorenzo Carera (ITA) d. David Johansson (SWE) 6-1 6-1
David Pamminger (AUT) d. Alexander Mozgovoy (RUS) 6-4 6-1
(11)Tobias Simon (GER) bye
(7)Thomas Statzberger (AUT) bye
Jan Poskocil (AUT) d. Markus Neuhauser (AUT) 6-4 6-1
Matthaeus Nguyen (AUT) d. Jan Simon (SVK) 6-3 7-5
(9)Markus Ahne (AUT) bye
(8)Ljubomir Celebic (MNE) bye
(WC)Erik Elliott (USA) d. Stefan Rettl (AUT) 7-5 6-4
Marco Di Maro (ITA) d. Lorenzo Di Maro (ITA) 6-4 7-5
(12)Johannes Schretter (AUT) bye

Q-Second Round
(1)Nicola Ghedin (ITA) d. Mario Turcan (SVK) 6-1 6-4
(WC)Jonas Trinker (AUT) d. (WC)Augusto Virgili (ITA) 6-4 6-1
(2)Mario Haider-Maurer (AUT) d. Joshua Boots (AUS) 6-0 6-0
Andreas Kopp (AUT) d. Anthony Loconte (ITA) 6-0 6-3
(3)Christian Trubrig (AUT) d. Alexander Pichler (AUT) 6-1 6-2
(WC)Calvin Knie (AUT) d. (WC)Matthias Lohr (AUT) 6-1 6-2
(4)Philip Lang (AUT) d. Maximilian Waz (AUT) 7-6(2) 6-1
Radoslav Novodomec (SVK) d. Maximilian Mann (AUT) 7-6(4) 3-6 6-3
(5)Lukas Koncilia (AUT) d. Mark Burgos (FRA) 6-3 6-1
(WC)Stefan Hirn (AUT) d. (10)Sebastian Bader (AUT) 6-2 6-1
Lorenzo Carera (ITA) d. (6)Lukas Weinhandl (AUT) 6-0 7-5
David Pamminger (AUT) d. (11)Tobias Simon (GER) 7-5 6-1
Jan Poskocil (AUT) d. (7)Thomas Statzberger (AUT) 6-3 6-2
Matthaeus Nguyen (AUT) d. (9)Markus Ahne (AUT) 7-5 6-2
(8)Ljubomir Celebic (MNE) d. (WC)Erik Elliott (USA) 6-2 6-4
(12)Johannes Schretter (AUT) d. Marco Di Maro (ITA) 7-5 6-4

Qualifying Round
(1)Nicola Ghedin (ITA) d. (WC)Jonas Trinker (AUT) 6-1 3-6 6-3
(2)Mario Haider-Maurer (AUT) d. Andreas Kopp (AUT) 6-2 6-0
(3)Christian Trubrig (AUT) d. (WC)Calvin Knie (AUT) 6-3 6-3
(4)Philip Lang (AUT) d. Radoslav Novodomec (SVK) 6-3 6-1
(WC)Stefan Hirn (AUT) d. (5)Lukas Koncilia (AUT) 6-2 6-1
David Pamminger (AUT) d. Lorenzo Carera (ITA) 6-2 6-2
Jan Poskocil (AUT) d. Matthaeus Nguyen (AUT) 6-1 6-1
(8)Ljubomir Celebic (MNE) d. (12)Johannes Schretter (AUT) 7-6(1) 2-6 6-3

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments