2012 Futures Qualifying Austria F6

Share This...

Austria F6 Qualifying
August 13-19, 2012

Q-First Round
(1)Aleksandre Metreveli (GEO) bye
Steffen Dierauf (GER) d. Yuanfeng Li (CHN) 6-4 6-1
Jonas Trinker (AUT) bye
David Johansson (SWE) bye
(2)Robin Bulant (CZE) bye
Joshua Boots (AUS) d. Nurdaulen Baimakhanov (KAZ) 6-3 6-3
Stepan Vancurik (CZE) bye
Lorenzo Carera (ITA) bye
(3)Philip Lang (AUT) bye
Luca Barlocchi (SUI) d. Alex Bucewicz (AUS) 6-4 6-4
Jordan Reed-Thomas (SUI) d. Marco Weissenegger (AUT) 5-7 7-5 6-4
(13)Tommaso Lago (ITA) bye
(4)Lukas Koncilia (AUT) bye
Rudolf Kurz (AUT) d. Jaden Grinter (NZL) w/o
Pirmin Haenle (GER) d. Lukas Polacek (CZE) 6-0 7-5
(10)Robin Marc Pfister (AUS) bye
(5)Thomas Statzberger (AUT) bye
Alexander Thomas Grabher (AUT) d. Markus Neuhauser (AUT) 6-1 6-3
Augusto Virgili (ITA) d. Filip Tomic (AUT) 6-3 6-2
(14)Tobias Simon (GER) bye
(6)Giovanni Zennaro (ITA) bye
(WC)Calvin Knie (AUT) d. Oskar Maenner (GER) 7-6(4) 6-2
William Myler (AUS) d. Felix Fr?Hwirth (AUT) 6-4 6-2
(9)Boris Melamed (GER) bye
(7)Stephan Hoiss (GER) bye
David Pamminger (AUT) d. Jerome Benoit (SUI) 6-1 6-0
Erik Elliott (USA) d. Manuel Bellutti (AUT) 7-6(0) 6-0
(12)Sebastian Bader (AUT) bye
(8)Adelchi Virgili (ITA) bye
Anthony Loconte (ITA) d. Philipp Lener (AUT) 6-4 6-4
Adrian Gruber (AUT) d. Filip Fichtel (GER) 6-4 6-4
(11)Matt Simpson (NZL) bye

Q-Second Round
Steffen Dierauf (GER) d. (1)Aleksandre Metreveli (GEO) 6-2 6-4
Jonas Trinker (AUT) d. David Johansson (SWE) 6-3 6-1
(2)Robin Bulant (CZE) d. Joshua Boots (AUS) 7-6(4) 6-4
Lorenzo Carera (ITA) d. Stepan Vancurik (CZE) 6-3 6-1
(3)Philip Lang (AUT) d. Luca Barlocchi (SUI) 6-2 6-3
(13)Tommaso Lago (ITA) d. Jordan Reed-Thomas (SUI) 6-4 6-0
(4)Lukas Koncilia (AUT) d. Rudolf Kurz (AUT) 6-0 6-1
Pirmin Haenle (GER) d. (10)Robin Marc Pfister (AUS) 6-2 6-0
(5)Thomas Statzberger (AUT) d. Alexander Thomas Grabher (AUT) 6-3 6-2
(14)Tobias Simon (GER) d. Augusto Virgili (ITA) 6-2 6-1
(6)Giovanni Zennaro (ITA) d. (WC)Calvin Knie (AUT) 4-6 6-4 6-3
(9)Boris Melamed (GER) d. William Myler (AUS) 6-2 6-2
David Pamminger (AUT) d. (7)Stephan Hoiss (GER) 6-1 6-2
(12)Sebastian Bader (AUT) d. Erik Elliott (USA) 7-6(3) 6-4
(8)Adelchi Virgili (ITA) d. Anthony Loconte (ITA) 0-6 6-3 6-1
(11)Matt Simpson (NZL) d. Adrian Gruber (AUT) 6-2 6-4

Qualifying Round
Steffen Dierauf (GER) d. Jonas Trinker (AUT) 6-0 6-1
(2)Robin Bulant (CZE) d. Lorenzo Carera (ITA) 6-0 6-0
(3)Philip Lang (AUT) d. (13)Tommaso Lago (ITA) 6-2 6-3
(4)Lukas Koncilia (AUT) d. Pirmin Haenle (GER) 6-3 6-4
(14)Tobias Simon (GER) d. (5)Thomas Statzberger (AUT) 7-5 6-2
(6)Giovanni Zennaro (ITA) d. (9)Boris Melamed (GER) 6-2 6-2
David Pamminger (AUT) d. (12)Sebastian Bader (AUT) 6-1 6-0
(8)Adelchi Virgili (ITA) d. (11)Matt Simpson (NZL) 6-4 3-2 ret.

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments