2012 Futures Qualifying Austria F3

Share This...

Austria F3 Qualifying
July 23-29, 2012

Q-First Round
(1)Christian Trubrig (AUT) bye
Maximilian Waz (AUT) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 6-0 3-6 6-3
Filipp Kekercheni (UKR) d. Anthony Loconte (ITA) 6-2 6-4
Alexander Thomas Grabher (AUT) d. Nenad Vladusic (SRB) 6-4 6-4
(2)Lukas Weinhandl (AUT) bye
Julian Onken (GER) d. Manuel Bellutti (AUT) 6-2 6-3
Jan Simon (SVK) d. Ivan Kiriakov (AUS) w/o
Thomas Haeusler (AUT) d. Bernd Kossler (AUT) 7-6(6) 5-7 7-6(1)
(3)Saso Bende (SLO) bye
Ivan Galic (AUT) d. Marco Weissenegger (AUT) 6-1 6-3
(WC)Stefan Hirn (AUT) d. Peter Mick (SVK) 6-1 6-1
Jacob Kahoun (SUI) d. (WC)Jerome Bernard (FRA) 6-1 3-6 6-3
(4)Jan Marek (CZE) bye
Phillippe Palesovci (SVK) d. Roland Jordan Perlitz (GER) 6-2 6-1
Markus Ahne (AUT) d. Rudolf Kurz (AUT) 3-6 ret.
Radoslav Novodomec (SVK) d. Marek Lukacovic (SVK) 6-4 6-1
(5)Tomas Hrabec (CZE) bye
Danylo Kalenichenko (UKR) d. David Altmann (AUT) 6-4 6-4
Michal Lukacovic (SVK) d. Calvin Knie (AUT) 7-5 6-4
Erik Elliott (USA) d. Eduardo Pequerul (ARG) 6-1 6-4
Ercole Di Ianni (ITA) d. (6)Boris Melamed (GER) 7-6(1) 3-6 6-3
Christian Bartmann (GER) d. Lukas Mudra (CZE) 6-2 5-7 6-3
Jens Hauser (SUI) d. Joshua Boots (AUS) 7-6(5) 1-6 6-2
(11)Martin Rmus (SLO) d. Andreas Kopp (AUT) 6-2 6-3
Maxi Pongratz (AUT) d. (7)Sebastian Bader (AUT) 6-4 6-4
Matthias Hirschmann (AUT) d. Matthaeus Nguyen (AUT) 7-6(4) 6-4
Tim Srkala (SUI) d. Georgyi Malyshev (RUS) 6-1 6-2
(9)Ivan Kosec (SVK) d. Danilo Casanova (SUI) 6-3 6-2
Gianmarco Cacace (ITA) d. (8)Andrey Yuzhnyy (RUS) 6-4 5-7 7-6(5)
Ziga Papez (SLO) d. Nicolas Grandjean (SUI) 6-3 6-3
Mario Turcan (SVK) d. Nejc Lemic (SLO) 6-4 7-5
(10)Niccolo Mugelli (ITA) d. Jan Brenk (CZE) 6-2 6-2

Q-Second Round
(1)Christian Trubrig (AUT) d. Maximilian Waz (AUT) 7-5 6-4
Filipp Kekercheni (UKR) d. Alexander Thomas Grabher (AUT) 6-3 6-1
Julian Onken (GER) d. (2)Lukas Weinhandl (AUT) 6-1 3-6 6-3
Jan Simon (SVK) d. Thomas Haeusler (AUT) 7-6(9) 6-2
(3)Saso Bende (SLO) d. Ivan Galic (AUT) 6-7(5) 6-2 6-2
Jacob Kahoun (SUI) d. (WC)Stefan Hirn (AUT) 7-6(5) 6-2
Phillippe Palesovci (SVK) d. (4)Jan Marek (CZE) w/o
Radoslav Novodomec (SVK) d. Markus Ahne (AUT) 6-4 6-1
Danylo Kalenichenko (UKR) d. (5)Tomas Hrabec (CZE) 6-4 6-2
Erik Elliott (USA) d. Michal Lukacovic (SVK) 6-0 6-0
Ercole Di Ianni (ITA) d. Christian Bartmann (GER) 6-3 6-2
(11)Martin Rmus (SLO) d. Jens Hauser (SUI) 6-7(8) 6-3 6-4
Maxi Pongratz (AUT) d. Matthias Hirschmann (AUT) 1-6 6-2 6-4
(9)Ivan Kosec (SVK) d. Tim Srkala (SUI) 6-4 7-6(1)
Gianmarco Cacace (ITA) d. Ziga Papez (SLO) 6-0 6-1
Mario Turcan (SVK) d. (10)Niccolo Mugelli (ITA) 6-1 6-2

Qualifying Round
(1)Christian Trubrig (AUT) d. Filipp Kekercheni (UKR) 6-2 6-4
Julian Onken (GER) d. Jan Simon (SVK) 6-2 6-0
(3)Saso Bende (SLO) d. Jacob Kahoun (SUI) 7-5 6-0
Radoslav Novodomec (SVK) d. Phillippe Palesovci (SVK) 6-2 6-4
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Erik Elliott (USA) 6-3 6-4
(11)Martin Rmus (SLO) d. Ercole Di Ianni (ITA) 6-2 6-0
(9)Ivan Kosec (SVK) d. Maxi Pongratz (AUT) 7-5 6-7(4) 6-0
Mario Turcan (SVK) d. Gianmarco Cacace (ITA) 4-6 6-3 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments