2012 Futures Qualifying Argentina F26

Share This...

Argentina F26 Qualifying
November 19-25, 2012

Q-First Round
(1)Mauricio Perez Mota (ARG) d. Juan Ignacio Ameal (ARG) 6-3 4-6 6-4
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Wilver Etchebarne (ARG) 6-3 6-3
Marcelo Daniel Sciata (ARG) d. (WC)Angelo Cesar Corbalan Ramos (ARG) 6-4 6-1
(11)Mariano Urli (ARG) d. Juan Emilo Tea (ARG) 6-0 6-3
(2)Giammarco Micolani (ITA) d. Lucio Catania (ARG) 6-2 6-0
Mateo Galdon (ARG) d. Federico Brown Moia (ARG) 6-4 6-3
Brian Orradre (ARG) d. (WC)Mariano Lucarelli (ARG) 6-2 6-3
(13)Facundo Manzanares (ARG) d. Nicolas-Andres Rodriguez (ARG) 5-7 6-4 6-1
(3)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Oscar Almada (ARG) 6-1 6-2
Marcos Remondegui (ARG) d. Esteban Adrian Contreras (ARG) 6-2 4-6 6-4
Joaquin Amaya (ARG) d. Jose Angel Carrizo (ARG) 3-6 6-3 6-3
(14)Leonel Videla (ARG) d. Lucas Plesky (ARG) 6-2 6-2
(4)Tomas Buchhass (ARG) d. Eugenio Gaston Gastien (ARG) 6-2 6-2
Micael Florez (ARG) d. (WC)Franco Capalbo (ARG) 6-3 6-7(4) 7-5
Luciano Betella (ARG) d. Pedro Sheridan (ARG) 6-2 6-3
(16)Juan Cruz Estevarena (ARG) d. (WC)Joaquin Moriones (ARG) 6-1 6-3
(5)Tomas Lipovsek Puches (ARG) d. (WC)Agustin Torreano (ARG) 7-5 6-3
(WC)Hector Damian Guichonet (ARG) d. Alan Kohen (ARG) 6-1 1-6 6-1
Franco Nicoletti (ARG) d. Alejandro Salut (ARG) 7-6(7) 6-3
(12)Franco Agamenone (ARG) d. Martin Rondina (ARG) 6-4 5-7 6-2
(6)Gustavo Sterin (ARG) d. Marcos Massonneau (ARG) 7-5 6-4
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. Alex Erguanti (ARG) 6-4 6-2
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. Galo Barrezueta (ECU) 6-4 6-0
(15)Francisco Arrechea (ARG) d. Tomas Iriarte (ARG) 7-6(4) 6-3
(7)Francesco Garzelli (ITA) d. Juan Manuel Matute (ARG) 7-5 5-7 6-3
Patricio Mercuri (ARG) d. Luciano Agustin Fisicaro (ARG) 6-0 6-1
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. Alejo Apud (ARG) 0-6 7-6(2) 6-3
(9)Juan Pablo Paz (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) 6-1 6-2
Julian Busch (ARG) d. (8)Sebastian Exequiel Pini (ARG) 6-4 7-6(4)
Matias Del Rio (ARG) d. Justiniano Richard (ARG) 7-5 6-4
Francisco Bahamonde (ARG) d. (WC)Franco Palermo (ARG) 6-4 6-2
(10)Giorgio Portaluri (ITA) d. (WC)Rodrigo Saccani (ARG) 7-5 6-0

Q-Second Round
(1)Mauricio Perez Mota (ARG) d. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) 7-5 6-3
Marcelo Daniel Sciata (ARG) d. (11)Mariano Urli (ARG) 6-4 6-3
(2)Giammarco Micolani (ITA) d. Mateo Galdon (ARG) 2-6 7-5 6-4
(13)Facundo Manzanares (ARG) d. Brian Orradre (ARG) 6-2 6-0
(3)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Marcos Remondegui (ARG) 6-3 6-2
(14)Leonel Videla (ARG) d. Joaquin Amaya (ARG) 6-2 6-3
(4)Tomas Buchhass (ARG) d. Micael Florez (ARG) 6-3 6-4
(16)Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Luciano Betella (ARG) 6-4 6-4
(5)Tomas Lipovsek Puches (ARG) d. Hector Damian Guichonet (ARG) 7-5 6-3
(12)Franco Agamenone (ARG) d. Franco Nicoletti (ARG) 6-2 7-5
(6)Gustavo Sterin (ARG) d. Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) 6-2 6-4
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. (15)Francisco Arrechea (ARG) 6-1 6-1
(7)Francesco Garzelli (ITA) d. Patricio Mercuri (ARG) 6-0 6-2
(9)Juan Pablo Paz (ARG) d. Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 7-5 7-5
Julian Busch (ARG) d. Matias Del Rio (ARG) 6-1 6-2
(10)Giorgio Portaluri (ITA) d. Francisco Bahamonde (ARG) 6-3 7-5

Qualifying Round
(1)Mauricio Perez Mota (ARG) d. Marcelo Daniel Sciata (ARG) 6-0 6-0
(13)Facundo Manzanares (ARG) d. (2)Giammarco Micolani (ITA) 6-3 6-0
(14)Leonel Videla (ARG) d. (3)Mateo Nicolas Martinez (ARG) 6-3 7-5
(4)Tomas Buchhass (ARG) d. (16)Juan Cruz Estevarena (ARG) 6-1 6-2
(5)Tomas Lipovsek Puches (ARG) d. (12)Franco Agamenone (ARG) 6-2 6-1
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. (6)Gustavo Sterin (ARG) 2-6 6-3 6-1
(7)Francesco Garzelli (ITA) d. (9)Juan Pablo Paz (ARG) 6-3 6-2
(10)Giorgio Portaluri (ITA) d. Julian Busch (ARG) 6-3 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments