2012 Futures Qualifying Argentina F24

Share This...

Argentina F24 Qualifying
September 10-16, 2012

Q-First Round
(1)Franco Agamenone (ARG) bye
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. Lucas Plesky (ARG) 6-2 6-3
Ramiro Epelbaum (ARG) d. Franco Nicoletti (ARG) 6-1 6-2
Patricio Mercuri (ARG) d. Diego Gabriel Blaschi (ARG) 6-4 7-5
(2)Federico Clara Figueroa (ARG) d. Marcos Remondegui (ARG) 6-2 6-0
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Marcos Massonneau (ARG) 7-5 6-4
Fernando Agustin Ordonez (ARG) d. (f14) 6-4 3-6 6-4
(15)Eduardo Piragine (ARG) d. Agustin Savarino (ARG) 6-4 7-6(7)
Benjamin Ugarte (CHI) d. (3)Gaston Paz (ARG) 4-6 6-1 6-4
Gonzalo Lavaselli (ARG) d. Leonel Esteban Genobar (ARG) 6-1 6-2
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. Geronimo Espin Busleiman (ARG) 6-2 6-3
(13)Dante Gennaro (ARG) d. Luciano Di Scala (ARG) 3-6 6-3 6-4
(4)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Juan Ignacio Soria (ARG) 6-4 6-2
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Tomas Gerini (ARG) 6-3 6-1
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. Juan Ignacio Ameal (ARG) 6-4 6-1
(11)Alan Kohen (ARG) d. Francisco Nunez (ARG) 6-2 6-1
(5)Mateo Facundo Cressa (ARG) d. Eugenio Gaston Gastien (ARG) 6-3 6-4
Brian Orradre (ARG) d. Agustin Gallastegui (ARG) 6-1 6-0
Stefano Travaglia (ITA) d. Juan Ignacio Sforzini (ARG) 6-1 6-3
(10)Alejo Apud (ARG) d. Facundo Furci (ARG) 6-3 6-3
(6)Luciano Doria (ARG) d. Inaki Gimenez Pilutik (ARG) 3-6 7-5 6-3
Franco Feitt (ARG) d. Lucas Fabeiro (ARG) 2-6 7-5 6-2
Joaquin Amaya (ARG) d. (f14) 6-0 6-2
(14)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Marcelo Daniel Sciata (ARG) 6-1 6-4
(7)Mateo Galdon (ARG) d. (f14) 6-0 6-2
Juan Fernando Tovo (ARG) d. Jonathan Espinola (ARG) 6-0 6-2
Jonathan David Navarro (ARG) d. Facundo Jain (ARG) 6-2 6-0
(9)Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) 6-2 6-2
(8)Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Ian Fligler (ARG) 6-2 6-3
Juan Pablo Boada Ortiz (ARG) d. (f14) 6-2 6-1
Martin Rondina (ARG) d. Mauricio Velasco (ARG) 6-3 6-1
(12)Matias Franco Descotte (ARG) d. Sebastian Rojas (ECU) 6-0 6-1

Q-Second Round
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. (1)Franco Agamenone (ARG) 6-4 2-6 6-1
Patricio Mercuri (ARG) d. Ramiro Epelbaum (ARG) 6-0 6-1
(2)Federico Clara Figueroa (ARG) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 7-6(2) 6-3
(15)Eduardo Piragine (ARG) d. Fernando Agustin Ordonez (ARG) 6-2 6-2
Benjamin Ugarte (CHI) d. Gonzalo Lavaselli (ARG) 6-2 6-3
(13)Dante Gennaro (ARG) d. Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) 6-3 7-5
(4)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Juan Ignacio Iliev (ARG) 6-4 6-0
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. (11)Alan Kohen (ARG) 6-7(6) 7-5 6-2
Brian Orradre (ARG) d. (5)Mateo Facundo Cressa (ARG) 6-1 6-4
Stefano Travaglia (ITA) d. (10)Alejo Apud (ARG) 6-4 6-2
(6)Luciano Doria (ARG) d. Franco Feitt (ARG) 6-2 6-0
(14)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Joaquin Amaya (ARG) 1-6 7-5 6-2
(7)Mateo Galdon (ARG) d. Juan Fernando Tovo (ARG) 6-1 6-1
(9)Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Jonathan David Navarro (ARG) 6-0 6-2
(8)Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Juan Pablo Boada Ortiz (ARG) w/o
Martin Rondina (ARG) d. (12)Matias Franco Descotte (ARG) 6-2 3-6 6-1

Qualifying Round
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. Patricio Mercuri (ARG) 6-0 6-1
(15)Eduardo Piragine (ARG) d. (2)Federico Clara Figueroa (ARG) 1-6 7-5 6-2
Benjamin Ugarte (CHI) d. (13)Dante Gennaro (ARG) 7-6(3) 6-2
(4)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 6-4 4-6 6-4
Stefano Travaglia (ITA) d. Brian Orradre (ARG) 6-4 6-0
(14)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. (6)Luciano Doria (ARG) 6-2 6-1
(9)Juan Cruz Estevarena (ARG) d. (7)Mateo Galdon (ARG) 6-4 6-1
Martin Rondina (ARG) d. (8)Esteban Adrian Contreras (ARG) 6-3 1-6 6-1

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.