2012 Futures Qualifying Argentina F23

Share This...

Argentina F23 Qualifying
September 3-9, 2012

Q-First Round
(1)Mateo Nicolas Martinez (ARG) bye
Federico Nicolas Bertucci (ARG) d. Jonathan David Navarro (ARG) 6-0 6-2
Benjamin Ugarte (CHI) d. Patricio Mercuri (ARG) 6-4 0-6 6-0
Marcos Remondegui (ARG) d. Jonathan Espinola (ARG) 6-2 5-7 6-0
(2)Juan Pablo Paz (ARG) bye
Ignacio Calderon (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) 6-1 6-2
Juan Pablo Boada Ortiz (ARG) d. Kevin Kreimberg (ARG) 6-2 6-1
(WC)Lucas Ortega (ARG) d. Ramiro Epelbaum (ARG) 6-3 7-5
(3)Marcelo Plaza (CHI) bye
Marcos Massonneau (ARG) d. Juan Ignacio Sforzini (ARG) 6-1 7-5
Franco Feitt (ARG) d. Eugenio Gaston Gastien (ARG) 7-5 6-2
(10)Julian Busch (ARG) d. Agustin Marini (ARG) 6-2 7-5
(4)Federico Clara Figueroa (ARG) d. David Karpp (ARG) 6-0 6-0
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. Carlos Martinez (CHI) 6-0 6-1
Leonel Esteban Genobar (ARG) d. Fermin Peralta Martinez (ARG) 5-7 6-3 6-3
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. (12)Alan Kohen (ARG) 7-5 6-2
(5)Santiago Maccio (ARG) d. German Cerezo (ARG) 6-3 6-3
Inaki Gimenez Pilutik (ARG) d. Lucas Fabeiro (ARG) 6-4 6-3
Martin Rondina (ARG) d. Juan Cruz Soria Forcada (ARG) 6-4 6-3
(14)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Lucas Plesky (ARG) 6-3 6-4
(6)Gaston Paz (ARG) d. Fabricio Varas Valdes (ARG) 6-3 6-0
Federico Brown Moia (ARG) d. Mauricio Velasco (ARG) 6-4 6-3
(WC)Favio Larrosa (ARG) d. Brian Orradre (ARG) 6-3 6-1
(13)Dante Gennaro (ARG) d. Gonzalo Lavaselli (ARG) 6-2 6-3
(7)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Francisco Nunez (ARG) 6-2 7-6(4)
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. Lucio Catania (ARG) 6-4 6-1
Stefano Travaglia (ITA) d. Tomas Gerini (ARG) 6-1 6-1
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. (11)Alejo Apud (ARG) 6-4 6-1
(8)Jaime Ignacio Bueno Tapia (CHI) d. Facundo Jain (ARG) 6-0 6-0
Fernando Agustin Ordonez (ARG) d. Facundo Furci (ARG) 6-1 6-3
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. (WC)Elias Fernandez (ARG) 6-2 6-3
(9)Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Matias Del Rio (ARG) 6-4 6-4

Q-Second Round
(1)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Federico Nicolas Bertucci (ARG) 6-4 6-1
Benjamin Ugarte (CHI) d. Marcos Remondegui (ARG) 6-4 0-6 7-5
(2)Juan Pablo Paz (ARG) d. Ignacio Calderon (ARG) 6-2 6-0
Juan Pablo Boada Ortiz (ARG) d. (WC)Lucas Ortega (ARG) 6-0 6-0
Marcos Massonneau (ARG) d. (3)Marcelo Plaza (CHI) 6-1 0-6 6-1
(10)Julian Busch (ARG) d. Franco Feitt (ARG) 6-4 6-2
(4)Federico Clara Figueroa (ARG) d. Juan Ignacio Ameal (ARG) 6-1 6-2
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Leonel Esteban Genobar (ARG) 6-3 6-0
(5)Santiago Maccio (ARG) d. Inaki Gimenez Pilutik (ARG) 6-0 6-3
(14)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Martin Rondina (ARG) 6-1 3-6 6-3
(6)Gaston Paz (ARG) d. Federico Brown Moia (ARG) 6-2 6-0
(13)Dante Gennaro (ARG) d. (WC)Favio Larrosa (ARG) 6-0 6-2
(7)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) 6-3 7-5
Stefano Travaglia (ITA) d. Juan Ignacio Iliev (ARG) 6-1 6-3
(8)Jaime Ignacio Bueno Tapia (CHI) d. Fernando Agustin Ordonez (ARG) 6-2 6-4
(9)Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 6-4 6-2

Qualifying Round
(1)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Benjamin Ugarte (CHI) 3-6 6-4 6-1
(2)Juan Pablo Paz (ARG) d. Juan Pablo Boada Ortiz (ARG) 4-6 6-4 6-1
(10)Julian Busch (ARG) d. Marcos Massonneau (ARG) 6-3 6-0
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. (4)Federico Clara Figueroa (ARG) 6-3 7-6(5)
(14)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. (5)Santiago Maccio (ARG) 7-5 6-2
(6)Gaston Paz (ARG) d. (13)Dante Gennaro (ARG) 6-3 6-2
Stefano Travaglia (ITA) d. (7)Jose Maria Paniagua (ARG) 6-2 6-3
(8)Jaime Ignacio Bueno Tapia (CHI) d. (9)Esteban Adrian Contreras (ARG) 6-1 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments