2012 Futures Qualifying Argentina F20

Share This...

Argentina F20 Qualifying
August 13-19, 2012

Q-First Round
(1)Cristhian Ignacio Benedetti (ARG) bye
Manuel Barros (ARG) d. Bautista Robles (ARG) 6-4 6-2
Mariano Kestelboim (ARG) d. Luciano Cuadranti (ARG) 6-1 7-5
Matias Bekerman (ARG) d. Lucas Fabeiro (ARG) 6-0 6-0
Juan Ignacio Soria (ARG) d. Natanael Alejandro Visconti (ARG) 6-3 6-3
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Kevin Deich (ARG) 6-3 6-0
Juan Manuel Matute (ARG) d. Danillo Nascimento Rocha (BRA) 6-3 6-0
Nicolas-Andres Rodriguez (ARG) d. (15)Pedro Cachin (ARG) 6-4 6-2
(2)Tomas Buchhass (ARG) bye
Tomas Marini (ARG) d. Ariel Ilarslan Russo (PAN) 6-3 7-6(7)
Jose Maria Paniagua (ARG) d. Marco Sobarzo-Vignolo (CHI) 6-4 4-6 6-3
Wilver Etchebarne (ARG) d. Franco Celotti (ARG) 6-4 6-0
Manuel Agust? Belda (ARG) d. Ivan Dikenstein (ARG) 6-3 4-6 7-6(3)
Inaki Gimenez Pilutik (ARG) d. Michel Berrud (ARG) 6-1 7-5
Kevin Kreimberg (ARG) d. Rodrigo Huber (ARG) 6-4 6-4
(14)Franco Agamenone (ARG) d. David Omar Barbieri De Peray (PAR) 6-2 6-1
(3)Mauricio Perez Mota (ARG) bye
Mariano Lucarelli (ARG) d. Leonel Esteban Genobar (ARG) 6-1 6-4
Marcos Massonneau (ARG) d. Justiniano Richard (ARG) 7-5 6-4
Tomas Iriarte (ARG) d. Juan Cruz Dominguez (ARG) 2-6 6-2 6-1
Gaston Taborda (ARG) d. Pedro Munafo (ARG) 6-2 6-2
Juan Manuel Carracedo (ARG) d. Oscar Arellano (ARG) 6-3 4-6 6-2
Micael Florez (ARG) d. Matias Guillen (ARG) 6-0 6-0
(11)Facundo Manzanares (ARG) d. Patricio Mercuri (ARG) 6-2 6-1
(4)Matias Salinas (ARG) bye
Francisco Nunez (ARG) d. Pablo De La Riva (ARG) 6-2 6-0
Gabriel Blanco (ARG) d. Alejo Bertora Brown (ARG) 3-6 6-1 6-2
Luciano Doria (ARG) d. Rodrigo Dominguez (ARG) 6-2 6-0
Facundo Alvo (ARG) d. Santiago Maresca (URU) 6-4 6-2
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Alejo Prado (ARG) 6-4 6-2
Juan Pablo Boada Ortiz (ARG) d. Joaquin Azcue (ARG) 1-6 6-1 6-2
Franco Feitt (ARG) d. (13)Mateo Facundo Cressa (ARG) 5-7 6-1 6-1
(5)Hugo Dellien (BOL) d. Franco Nicoletti (ARG) 6-3 6-2
Alan Kohen (ARG) d. Federico Ign Rodriguez Faixas (ARG) 6-0 3-0 ret.
Agustin Savarino (ARG) d. Justin Reinero (ARG) 6-3 6-2
Martin Rondina (ARG) d. Juan Emilo Tea (ARG) 6-0 6-0
Kevin Prando (ARG) d. Julian Garcia (ARG) 6-1 6-0
Isac Gomes (BRA) d. Martiniano D’Ambrosio (ARG) 6-3 6-4
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Fermin Peralta Martinez (ARG) 6-1 6-1
(9)Mauricio Doria-Medina (BOL) d. Sixto Segovia (ARG) 6-3 6-3
(6)Benjamin Tenti (ARG) d. Rodrigo Salas (ARG) 6-1 6-2
Gabriel Gomez (ARG) d. Patricio Espinosa (ARG) 6-4 6-4
Jonathan Espinola (ARG) d. Lucas Gabriel Martinez (ARG) 6-2 6-3
Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Felipe Jaworski (ARG) 6-2 6-4
Stefano Travaglia (ITA) d. Facundo Jofre (ARG) 6-4 6-2
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. Juan Ignacio Sforzini (ARG) 6-0 6-1
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. Alejo Apud (ARG) 6-4 6-3
(12)Juan Pablo Paz (ARG) d. Christian Werle (ARG) 6-4 6-0
(7)Fabricio Burdisso (ARG) d. Rene Yegros Codiani (ARG) 6-4 6-1
Alejo Vilaro (ARG) d. Agustin Marini (ARG) 6-4 6-3
Cristian Luciano Pastore (ARG) d. Lucas Damario (ARG) 6-1 7-5
Agustin Damian Buscemi (ARG) d. Luciano Di Scala (ARG) 6-4 6-4
Lucio Catania (ARG) d. Guido Navarro (ARG) 6-2 5-7 6-3
Gonzalo Lavaselli (ARG) d. Andreas Ignacio Pasutti (ARG) 7-6(7) 2-6 6-4
Emiliano Franco Vecchia (ARG) d. Yasin Sama (ARG) 7-6(4) 6-2
(10)Alejandro Poberaj (ARG) d. Matias Franco Descotte (ARG) 7-5 6-3
(8)Guillermo Bujniewicz (ARG) d. Karim Alejandro Mignani (ARG) 7-5 6-1
Julian Busch (ARG) d. Federico Brown Moia (ARG) 6-3 6-0
Fernando Agustin Ordonez (ARG) d. Lucas Plesky (ARG) 6-3 3-6 6-4
Eduardo Piragine (ARG) d. Oscar Almada (ARG) 6-2 6-2
Santiago Villarruel (ARG) d. Santiago Zuliani (ARG) 6-3 6-3
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Dante Gennaro (ARG) 6-2 7-6(4)
Mateo Galdon (ARG) d. Julio Cesar Vasquez Bonilla (MEX) 7-5 4-6 6-1
(16)Gaston Paz (ARG) d. Simon Lavoie-Perusse (CAN) 6-1 6-2

Q-Second Round
(1)Cristhian Ignacio Benedetti (ARG) d. Manuel Barros (ARG) 6-2 7-5
Mariano Kestelboim (ARG) d. Matias Bekerman (ARG) 7-6(2) 6-0
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Juan Ignacio Soria (ARG) 7-6(3) 6-1
Nicolas-Andres Rodriguez (ARG) d. Juan Manuel Matute (ARG) 4-6 6-4 6-3
(2)Tomas Buchhass (ARG) d. Tomas Marini (ARG) 6-1 6-4
Jose Maria Paniagua (ARG) d. Wilver Etchebarne (ARG) 6-3 6-3
Inaki Gimenez Pilutik (ARG) d. Manuel Agust?N Belda (ARG) 6-4 6-3
(14)Franco Agamenone (ARG) d. Kevin Kreimberg (ARG) 6-4 6-0
(3)Mauricio Perez Mota (ARG) d. Mariano Lucarelli (ARG) 6-4 6-0
Marcos Massonneau (ARG) d. Tomas Iriarte (ARG) 5-7 6-4 7-5
Gaston Taborda (ARG) d. Juan Manuel Carracedo (ARG) 6-2 6-0
Micael Florez (ARG) d. (11)Facundo Manzanares (ARG) 7-5 6-3
(4)Matias Salinas (ARG) d. Francisco Nunez (ARG) 6-1 6-0
Luciano Doria (ARG) d. Gabriel Blanco (ARG) 6-4 6-4
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. (WC)Facundo Alvo (ARG) 6-2 6-3
Franco Feitt (ARG) d. Juan Pablo Boada Ortiz (ARG) 6-4 6-2
(5)Hugo Dellien (BOL) d. Alan Kohen (ARG) 6-4 6-1
Martin Rondina (ARG) d. Agustin Savarino (ARG) 6-3 6-3
Kevin Prando (ARG) d. Isac Gomes (BRA) 2-6 6-2 7-5
(9)Mauricio Doria-Medina (BOL) d. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) 7-6(4) 6-2
Gabriel Gomez (ARG) d. (6)Benjamin Tenti (ARG) w/o
Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Jonathan Espinola (ARG) 6-1 6-1
Stefano Travaglia (ITA) d. Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) 6-4 6-3
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. (12)Juan Pablo Paz (ARG) 6-1 6-0
(7)Fabricio Burdisso (ARG) d. Alejo Vilaro (ARG) w/o
Agustin Damian Buscemi (ARG) d. Cristian Luciano Pastore (ARG) 6-0 7-5
Gonzalo Lavaselli (ARG) d. Lucio Catania (ARG) 6-2 6-1
(10)Alejandro Poberaj (ARG) d. Emiliano Franco Vecchia (ARG) 6-3 6-0
Julian Busch (ARG) d. (8)Guillermo Bujniewicz (ARG) 7-6(5) 6-3
Eduardo Piragine (ARG) d. Fernando Agustin Ordonez (ARG) 6-3 6-1
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. (WC)Santiago Villarruel (ARG) 6-2 6-1
Mateo Galdon (ARG) d. (16)Gaston Paz (ARG) 4-6 6-3 6-2

Q-Third Round
(1)Cristhian Ignacio Benedetti (ARG) d. Mariano Kestelboim (ARG) 6-3 ret.
Nicolas-Andres Rodriguez (ARG) d. Juan Cruz Estevarena (ARG) 7-6(3) 3-6 6-3
(2)Tomas Buchhass (ARG) d. Jose Maria Paniagua (ARG) 7-5 6-3
(14)Franco Agamenone (ARG) d. Inaki Gimenez Pilutik (ARG) 6-4 6-4
(3)Mauricio Perez Mota (ARG) d. Marcos Massonneau (ARG) 6-3 6-7(5) 6-4
Micael Florez (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) w/o
(4)Matias Salinas (ARG) d. Luciano Doria (ARG) 6-0 6-1
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Franco Feitt (ARG) 6-0 6-2
(5)Hugo Dellien (BOL) d. Martin Rondina (ARG) 6-1 2-0 ret.
(9)Mauricio Doria-Medina (BOL) d. Kevin Prando (ARG) 6-2 6-3
Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Gabriel Gomez (ARG) 6-1 6-0
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. Stefano Travaglia (ITA) 6-3 1-6 6-3
(7)Fabricio Burdisso (ARG) d. Agustin Damian Buscemi (ARG) 6-0 6-1
(10)Alejandro Poberaj (ARG) d. Gonzalo Lavaselli (ARG) 6-2 6-1
Eduardo Piragine (ARG) d. Julian Busch (ARG) 6-2 3-6 6-3
Mateo Galdon (ARG) d. Juan Ignacio Iliev (ARG) 6-3 6-4

Qualifying Round
Nicolas-Andres Rodriguez (ARG) d. (1)Cristhian Ignacio Benedetti (ARG) 7-5 6-0
(2)Tomas Buchhass (ARG) d. (14)Franco Agamenone (ARG) 6-3 3-6 6-1
(3)Mauricio Perez Mota (ARG) d. Micael Florez (ARG) 6-3 6-0
(4)Matias Salinas (ARG) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 6-3 6-4
(9)Mauricio Doria-Medina (BOL) d. (5)Hugo Dellien (BOL) 6-1 6-4
Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Juan Ignacio Ameal (ARG) 2-6 6-2 6-3
(7)Fabricio Burdisso (ARG) d. (10)Alejandro Poberaj (ARG) 6-4 6-3
Eduardo Piragine (ARG) d. Mateo Galdon (ARG) 7-5 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments