2012 Futures Qualifying Argentina F19

Share This...

Argentina F19 Qualifying
August 6-12, 2012

Q-First Round
(1)Hugo Dellien (BOL) d. Juan Ignacio Galarza (ARG) 6-4 7-6(7)
Alejo Apud (ARG) d. Eduardo Agustin Torre (ARG) 3-6 6-3 7-6(2)
Stefano Travaglia (ITA) d. Alan Kohen (ARG) 6-4 6-4
Kevin Prando (ARG) d. (15)Luciano Doria (ARG) 6-4 6-4
(2)Mariano Urli (ARG) d. Sixto Segovia (ARG) 6-4 6-1
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) 4-6 7-6(3) 6-1
Facundo Zanzutti (ARG) d. Pedro Munafo (ARG) 6-3 6-1
Franco Scaravilli (ARG) d. (11)Jose Maria Paniagua (ARG) 6-1 6-7(3) 6-1
(3)Benjamin Tenti (ARG) d. Yasin Sama (ARG) 6-4 7-5
Micael Florez (ARG) d. Tomas Iriarte (ARG) 2-6 6-1 6-1
Martin Nogueira (ARG) d. Marcos Massonneau (ARG) 6-3 3-6 6-2
(WC)Agustin Savarino (ARG) d. (14)Esteban Adrian Contreras (ARG) 6-2 6-4
(4)Fabricio Burdisso (ARG) d. Martiniano D’Ambrosio (ARG) 6-1 6-0
Gerardo Cornejo (CHI) d. (WC)Francisco Huber (ARG) 6-2 6-1
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Federico Dario Carrillo Calvo (ARG) 6-4 6-3
(12)(WC)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (WC)Juan Pablo Boada Ortiz (ARG) 6-3 6-7(4) 7-5
(5)Mauricio Doria-Medina (BOL) d. Patricio Espinosa (ARG) 6-2 6-0
Santiago Maresca (URU) d. Luciano Di Scala (ARG) 6-0 6-3
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Agustin Ozcoidi (ARG) 6-3 6-2
(13)Francisco Arrechea (ARG) d. Franco Nicoletti (ARG) 6-1 6-0
(6)Alejandro Poberaj (ARG) d. Juan Ignacio Soria (ARG) 6-0 6-0
Franco Feitt (ARG) d. Jonathan Espinola (ARG) 6-4 6-3
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. Enzo Do Porto (ARG) 6-7(2) 6-2 6-4
(16)Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Michel Berrud (ARG) 6-0 6-0
(7)Mateo Facundo Cressa (ARG) d. Francisco Nunez (ARG) 6-3 6-1
Manuel Barros (ARG) d. Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 5-0 ret.
Rodrigo Dominguez (ARG) d. (WC)Rodrigo Huber (ARG) 6-3 4-6 6-0
(10)Gaston Paz (ARG) d. Lucas Fabeiro (ARG) 6-0 6-0
(8)Franco Agamenone (ARG) d. (WC)Manuel Agust?N Belda (ARG) 6-4 6-7(9) 6-4
(WC)Joaquin Azcue (ARG) d. Juan Ignacio Sforzini (ARG) 7-5 2-6 6-4
Martin Rondina (ARG) d. Isac Gomes (BRA) 6-0 6-2
(9)Federico Clara Figueroa (ARG) d. (WC)Santiago Zuliani (ARG) 6-4 6-2

Q-Second Round
(1)Hugo Dellien (BOL) d. Alejo Apud (ARG) 6-3 6-2
Kevin Prando (ARG) d. Stefano Travaglia (ITA) 6-3 3-6 6-4
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. (2)Mariano Urli (ARG) 6-7(6) 7-6(2) 6-2
Franco Scaravilli (ARG) d. Facundo Zanzutti (ARG) 6-7(6) 6-2 6-2
(3)Benjamin Tenti (ARG) d. Micael Florez (ARG) 6-4 6-1
(WC)Agustin Savarino (ARG) d. Martin Nogueira (ARG) 6-3 6-3
(4)Fabricio Burdisso (ARG) d. Gerardo Cornejo (CHI) 6-0 6-1
(12)(WC)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Juan Ignacio Iliev (ARG) 6-4 6-2
(5)Mauricio Doria-Medina (BOL) d. Santiago Maresca (URU) 6-1 6-2
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. (13)Francisco Arrechea (ARG) 7-5 7-5
(6)Alejandro Poberaj (ARG) d. Franco Feitt (ARG) 6-3 6-0
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. (16)Juan Cruz Estevarena (ARG) 7-6(3) 6-4
(7)Mateo Facundo Cressa (ARG) d. Manuel Barros (ARG) 2-6 7-5 6-2
(10)Gaston Paz (ARG) d. Rodrigo Dominguez (ARG) 6-4 6-1
(8)Franco Agamenone (ARG) d. (WC)Joaquin Azcue (ARG) 6-1 6-2
Martin Rondina (ARG) d. (9)Federico Clara Figueroa (ARG) 3-6 6-4 6-2

Qualifying Round
Kevin Prando (ARG) d. (1)Hugo Dellien (BOL) 6-3 7-6(5)
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Franco Scaravilli (ARG) 6-2 6-4
(3)Benjamin Tenti (ARG) d. (WC)Agustin Savarino (ARG) 6-1 1-6 6-3
(12)(WC)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (4)Fabricio Burdisso (ARG) 6-2 2-6 7-6(7)
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. (5)Mauricio Doria-Medina (BOL) 6-3 6-3
(6)Alejandro Poberaj (ARG) d. Juan Ignacio Ameal (ARG) 6-7(3) 6-0 6-2
(7)Mateo Facundo Cressa (ARG) d. (10)Gaston Paz (ARG) 6-0 1-6 6-3
Martin Rondina (ARG) d. (8)Franco Agamenone (ARG) 7-5 6-0

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments