2012 Futures Qualifying Argentina F15

Share This...

Argentina F15 Qualifying
June 25-July 1, 2012

Q-First Round
(1)Yuri Andrade (BRA) d. Franco Nicoletti (ARG) 2-6 6-3 6-3
Juan Manuel Guazzone (ARG) d. German Ojeda (ARG) 7-5 6-1
Francisco Nunez (ARG) d. Erik Andersson (ARG) 1-6 6-3 6-3
Jose Maria Paniagua (ARG) d. (WC)Alejo Vilaro (ARG) 6-1 6-4
(2)Alan Kohen (ARG) d. Eduardo Agustin Torre (ARG) 7-6(4) 3-6 6-4
Angelo Cesar Corbalan Ramos (ARG) d. Pedro Munafo (ARG) 4-6 6-0 6-1
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Ramiro Epelbaum (ARG) 6-4 7-6(5)
Gustavo Vellbach (ARG) d. Federico Brown Moia (ARG) 6-1 6-0
(3)Lucas Abella (BRA) d. Marcelo Daniel Sciata (ARG) 3-6 6-4 6-2
Tomas Marini (ARG) d. (WC)Juan Cruz Moncada (ARG) 6-4 6-1
Oscar Almada (ARG) d. Christian Werle (ARG) 6-4 6-2
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. Justiniano Richard (ARG) 6-1 7-6(4)
(4)Marco Sobarzo-Vignolo (CHI) d. (WC)Tomas Ojeda (ARG) 6-3 7-6(3)
Juan Manuel Matute (ARG) d. Emiliano Coniglio (ARG) 6-2 6-0
Juan Emilo Tea (ARG) d. Guido Bordi (ARG) 6-2 6-1
Matias Zukas (ARG) d. Agustin Aime (ARG) 6-1 6-2
(5)Santiago Maccio (ARG) d. Patricio Mercuri (ARG) 6-3 6-7(3) 6-4
Alejandro Salut (ARG) d. Mariano Lucarelli (ARG) 6-7(5) 7-6(2) 7-6(1)
Manuel Agust?N Belda (ARG) d. Agustin Skare (ARG) 7-6(3) 6-1
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Juan Manuel Carracedo (ARG) 6-1 6-3
Juan Ignacio Sforzini (ARG) d. Agustin Lombardi (ARG) 6-4 1-6 7-5
Juan Pablo Paz (ARG) d. (WC)Leonel Esteban Genobar (ARG) 6-1 6-1
Sebastian Tabbia (ARG) d. Andreas Ignacio Pasutti (ARG) 6-4 7-6(2)
Gaston Taborda (ARG) d. (WC)Ian Fligler (ARG) 6-1 6-1
Diego Gabriel Blaschi (ARG) d. Luciano Betella (ARG) 6-4 6-1
(WC)Guillermo Catalina (ARG) d. Henrique Zyngier-Silva (BRA) 6-2 1-0 ret.
(WC)Andrea Astarita (ITA) d. Isaias Lujan (ARG) 6-2 6-1
Kevin Prando (ARG) d. (WC)Facundo Furci (ARG) 6-1 6-2
Matias Del Rio (ARG) d. Tomas Gerini (ARG) 7-5 6-2
Wilver Etchebarne (ARG) d. Martiniano D’Ambrosio (ARG) 7-5 6-2
Leandro Portmann (ARG) d. Luciano Chemes (ARG) ret.
Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Facundo Portillo (ARG) 6-1 6-2

Q-Second Round
(1)Yuri Andrade (BRA) d. Juan Manuel Guazzone (ARG) 7-5 6-1
Jose Maria Paniagua (ARG) d. Francisco Nunez (ARG) 6-4 6-0
(2)Alan Kohen (ARG) d. Angelo Cesar Corbalan Ramos (ARG) 6-2 7-5
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Gustavo Vellbach (ARG) 6-3 6-2
(3)Lucas Abella (BRA) d. Tomas Marini (ARG) 6-3 6-1
Oscar Almada (ARG) d. Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 3-6 6-2 6-3
Juan Manuel Matute (ARG) d. (4)Marco Sobarzo-Vignolo (CHI) 6-4 6-2
Matias Zukas (ARG) d. Juan Emilo Tea (ARG) 6-1 3-6 6-0
(5)Santiago Maccio (ARG) d. Alejandro Salut (ARG) 6-1 6-1
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Manuel Agust?N Belda (ARG) 7-5 3-6 6-4
Juan Pablo Paz (ARG) d. Juan Ignacio Sforzini (ARG) 6-0 6-0
Sebastian Tabbia (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) 6-3 6-3
Diego Gabriel Blaschi (ARG) d. (WC)Guillermo Catalina (ARG) 2-6 7-6(5) 6-3
Kevin Prando (ARG) d. (WC)Andrea Astarita (ITA) 6-0 6-0
Wilver Etchebarne (ARG) d. Matias Del Rio (ARG) 6-4 6-4
Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Leandro Portmann (ARG) 6-2 7-5

Qualifying Round
Jose Maria Paniagua (ARG) d. (1)Yuri Andrade (BRA) 6-3 6-2
(2)Alan Kohen (ARG) d. Juan Ignacio Iliev (ARG) 6-4 5-7 7-5
Oscar Almada (ARG) d. (3)Lucas Abella (BRA) 6-4 7-5
Juan Manuel Matute (ARG) d. Matias Zukas (ARG) 6-4 6-4
(5)Santiago Maccio (ARG) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 7-6(4) 6-2
Juan Pablo Paz (ARG) d. Sebastian Tabbia (ARG) 6-1 6-3
Kevin Prando (ARG) d. Diego Gabriel Blaschi (ARG) 6-2 6-1
Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Wilver Etchebarne (ARG) 6-0 6-2

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments