2012 Futures Qualifying Argentina F14

Share This...

Argentina F14 Qualifying
June 18-24, 2012

Q-First Round
(1)Benjamin Tenti (ARG) bye
Angelo Cesar Corbalan Ramos (ARG) d. Agustin Skare (ARG) 6-2 6-1
Manuel Agustín Belda (ARG) d. Eulogio Soto (ARG) 6-3 6-2
Alejandro Rott (ARG) d. Mariano Gabriel Serra (ARG) 6-4 6-0
(2)Mateo Facundo Cressa (ARG) bye
Kevin Prando (ARG) d. Sebastian Exequiel Pini (ARG) 5-7 6-2 6-1
Blade Fong (AUS) d. Guido Bordi (ARG) 6-2 6-1
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. Isaias Lujan (ARG) 6-1 6-0
(3)Gaston Paz (ARG) bye
Facundo Lugones (ARG) d. Juan Manuel Matute (ARG) 7-5 6-1
Emiliano Franco Vecchia (ARG) d. Mariano Lucarelli (ARG) 7-5 6-2
Federico Brown Moia (ARG) d. Sebastian Tabbia (ARG) 6-2 7-5
(4)Fabricio Burdisso (ARG) bye
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. Juan Cruz Moncada (ARG) 6-3 6-4
Facundo Portillo (ARG) d. Juan Manuel Carracedo (ARG) 6-4 6-1
Luciano Chemes (ARG) d. Aldo Gaston Gonzalez Kriegel (ARG) 6-2 6-0
(5)Franco Agamenone (ARG) bye
Tomas Depiaggio (ARG) d. Jonathan Espinola (ARG) 7-5 6-1
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Patricio Mercuri (ARG) 4-6 6-2 6-2
Oscar Almada (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) 6-4 1-6 7-6(0)
(6)Lucas Abella (BRA) bye
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Alan Kohen (ARG) 6-1 4-6 6-1
Wilver Etchebarne (ARG) d. Federico Herrera Duran (ARG) 6-3 7-6(8)
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Guillermo Catalina (ARG) 6-1 6-2
(7)Santiago Maccio (ARG) d. Juan Francisco Lopez (ARG) 6-3 6-3
Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Alejandro Salut (ARG) 6-4 6-3
Juan Pablo Simoni (ARG) d. Alejandro Dure Nunez (ARG) 6-3 6-2
Tomas Marini (ARG) d. Henrique Zyngier-Silva (BRA) 7-5 6-4
German Ojeda (ARG) d. Erik Andersson (ARG) 4-6 6-4 6-4
Patrick Eichenberger (SUI) d. Francisco Nunez (ARG) 6-0 6-1
Gustavo Vellbach (ARG) d. Pedro Munafo (ARG) 6-2 6-1
Juan Ignacio Iliev (ARG) d. Christian Werle (ARG) 3-6 6-3 6-3

Q-Second Round
(1)Benjamin Tenti (ARG) d. Angelo Cesar Corbalan Ramos (ARG) 6-0 6-1
Manuel Agustín Belda (ARG) d. Alejandro Rott (ARG) 6-3 6-2
Kevin Prando (ARG) d. (2)Mateo Facundo Cressa (ARG) 4-6 6-3 7-5
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. Blade Fong (AUS) 6-2 7-5
(3)Gaston Paz (ARG) d. Facundo Lugones (ARG) 6-4 6-1
Emiliano Franco Vecchia (ARG) d. Federico Brown Moia (ARG) 7-6(7) 6-3
(4)Fabricio Burdisso (ARG) d. Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 6-0 7-5
Facundo Portillo (ARG) d. Luciano Chemes (ARG) 7-6(8) 6-4
(5)Franco Agamenone (ARG) d. Tomas Depiaggio (ARG) 6-0 6-3
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Oscar Almada (ARG) 6-3 6-1
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. (6)Lucas Abella (BRA) 7-5 3-6 6-2
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Wilver Etchebarne (ARG) 6-4 6-3
Eduardo Agustin Torre (ARG) d. (7)Santiago Maccio (ARG) 6-4 6-2
Juan Pablo Simoni (ARG) d. Tomas Marini (ARG) 6-1 6-3
Patrick Eichenberger (SUI) d. German Ojeda (ARG) 6-0 6-0
Gustavo Vellbach (ARG) d. Juan Ignacio Iliev (ARG) 6-7(2) 6-4 7-5

Qualifying Round
(1)(WC)Benjamin Tenti (ARG) d. Manuel Agustan Belda (ARG) 7-5 6-1
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. (WC)Kevin Prando (ARG) 7-5 6-2
(3)Gaston Paz (ARG) d. Emiliano Franco Vecchia (ARG) 6-1 6-3
(4)Fabricio Burdisso (ARG) d. (WC)Facundo Portillo (ARG) 6-1 6-1
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. (5)Franco Agamenone (ARG) 6-1 4-6 6-4
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Juan Cruz Estevarena (ARG) 7-6(5) 6-1
Eduardo Agustin Torre (ARG) d. (WC)Juan Pablo Simoni (ARG) 6-3 6-4
Patrick Eichenberger (SUI) d. Gustavo Vellbach (ARG) 6-2 6-0

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments