2012 Futures Qualifying Argentina F12

Share This...

Argentina F12 Qualifying
June 11-17, 2012

Q-First Round
(1)Lucas Abella (BRA) bye
Tomas Marini (ARG) bye
Oscar Almada (ARG) d. Luciano Chemes (ARG) 6-7(5) 6-2 6-1
Ian Smichovski (ARG) bye
(2)Jose Maria Paniagua (ARG) bye
Juan Ignacio Iliev (ARG) bye
Rene Yegros Codiani (ARG) d. Juan Matias Estanga (ARG) 6-3 7-6(4)
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) bye
Blade Fong (AUS) bye
Agustin Marini (ARG) d. Alejandro Gallandat (SUI) 6-4 6-4
Tomas Gerini (ARG) d. Mariano Lucarelli (ARG) 6-1 6-1
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) bye
Juan Francisco Lopez (ARG) bye
Patricio Mercuri (ARG) d. Guillermo Catalina (ARG) 6-2 6-7(4) 6-0
Patrick Eichenberger (SUI) d. Emiliano Franco Vecchia (ARG) 6-2 6-0
Juan Pablo Simoni (ARG) bye
Mariano Gabriel Serra (ARG) bye
Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) 6-1 7-6(5)
Alejandro Rott (ARG) d. Erik Andersson (ARG) 6-3 6-3
Alan Sanchez (PAR) bye
Kevin Prando (ARG) bye
Justiniano Richard (ARG) d. Jonathan Espinola (ARG) 7-6(2) 6-4
Luciano Doria (ARG) d. Mario Niz (ARG) 6-2 6-1
Isaias Lujan (ARG) bye
Michel Berrud (ARG) bye
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) 6-1 7-5
Lucas Fabeiro (ARG) d. Lautaro Dure Nunez (ARG) 7-5 7-6(6)
Sebastian Tabbia (ARG) bye
Gustavo Vellbach (ARG) bye
Juan Manuel Matute (ARG) d. Aldo Gaston Gonzalez Kriegel (ARG) 6-0 6-1
Alejandro Dure Nunez (ARG) d. German Ojeda (ARG) 2-6 6-3 7-5
Nicolas Alberto Arreche (ARG) bye

Q-Second Round
(1)Lucas Abella (BRA) d. Tomas Marini (ARG) 6-3 6-0
Oscar Almada (ARG) d. Ian Smichovski (ARG) 6-4 6-1
(2)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Juan Ignacio Iliev (ARG) 6-0 4-6 6-1
Matias Rodolfo Buchhass (ARG) d. Rene Yegros Codiani (ARG) 6-2 6-4
Blade Fong (AUS) d. Agustin Marini (ARG) 6-3 7-5
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. Tomas Gerini (ARG) 6-7(4) 7-6(3) 6-1
Patricio Mercuri (ARG) d. Juan Francisco Lopez (ARG) 6-0 6-0
Patrick Eichenberger (SUI) d. Juan Pablo Simoni (ARG) 6-1 6-1
Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Mariano Gabriel Serra (ARG) 6-2 6-1
Alejandro Rott (ARG) d. (WC)Alan Sanchez (PAR) 6-1 6-0
Kevin Prando (ARG) d. (WC)Justiniano Richard (ARG) 6-0 6-7(6) 6-2
Luciano Doria (ARG) d. Isaias Lujan (ARG) 6-0 6-0
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Michel Berrud (ARG) 6-2 6-3
Sebastian Tabbia (ARG) d. Lucas Fabeiro (ARG) 6-0 6-2
Gustavo Vellbach (ARG) d. Juan Manuel Matute (ARG) 6-2 6-2
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Alejandro Dure Nunez (ARG) 6-1 6-1

Qualifying Round
Oscar Almada (ARG) d. (1)Lucas Abella (BRA) 6-3 6-3
(2)Jose Maria Paniagua (ARG) d. Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 6-1 6-3
Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) d. Blade Fong (AUS) 6-3 6-4
Patrick Eichenberger (SUI) d. Patricio Mercuri (ARG) 7-6(3) 6-0
Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Alejandro Rott (ARG) 6-1 6-1
Kevin Prando (ARG) d. Luciano Doria (ARG) 6-2 6-3
Juan Cruz Estevarena (ARG) d. Sebastian Tabbia (ARG) 6-2 6-1
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Gustavo Vellbach (ARG) 2-6 6-1 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments