2012 Futures Israel F11

Share This...

Israel F11
Ashkelon, Israel
October 22-28, 2012
Surface: Hard
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Pierre-Hugues Herbert (FRA)
2. Axel Michon (FRA)
3. Oliver Golding (GBR)
4. Adrian Sikora (SVK)
5. Maximilian Neuchrist (AUT)
6. Wesley Koolhof (NED)
7. Richard Gabb (GBR)
8. Kevin Griekspoor (NED)

First Round
(1)Pierre-Hugues Herbert (FRA) d. Arkadiusz Kocyla (POL) 6-2 6-2
Joshua Jones (GBR) d. (WC)Tal Goldengoren (ISR) 3-6 6-2 6-1
Henrik Sillanpaa (FIN) d. (q)Danylo Kalenichenko (UKR) 7-5 6-4
(7)Richard Gabb (GBR) d. (q)Yair Gal (ISR) 6-0 6-4
(4)Adrian Sikora (SVK) d. Toby Martin (GBR) 7-6(5) 6-2
(q)Kirill Kasyanov (USA) d. Luca Rovetta (ITA) 3-6 6-3 6-0
(WC)Igor Smilansky (ISR) d. (WC)Alon Elia (ISR) 6-3 6-2
(5)Maximilian Neuchrist (AUT) d. (q)Mor Bulis (ISR) 6-2 6-4
(6)Wesley Koolhof (NED) d. Sebastian Lavie (NZL) 6-4 6-4
(q)Marat Deviatiarov (UKR) d. (q)Or Ram-Harel (ISR) 2-6 6-4 6-3
Tal Eros (ISR) d. (q)Guy Michelevitz (ISR) 6-4 6-1
(3)Oliver Golding (GBR) d. Yan Sabanin (RUS) 6-2 6-1
(8)Kevin Griekspoor (NED) d. (WC)Dor Belfer (ISR) 6-2 6-1
Vitali Reshetnikov (RUS) d. (q)Stephan Fransen (NED) 6-4 7-5
Juraj Masar (SVK) d. Davy Sum (FRA) 6-3 6-7(2) 6-4
(2)Axel Michon (FRA) d. Dekel Bar (ISR) 6-2 7-5

Second Round
(1)Pierre-Hugues Herbert (FRA) d. Joshua Jones (GBR) 6-4 6-3
(7)Richard Gabb (GBR) d. Henrik Sillanpaa (FIN) 7-5 6-1
(4)Adrian Sikora (SVK) d. (q)Kirill Kasyanov (USA) 6-1 6-2
(5)Maximilian Neuchrist (AUT) d. (WC)Igor Smilansky (ISR) 6-1 6-3
(6)Wesley Koolhof (NED) d. (q)Marat Deviatiarov (UKR) 6-2 6-7(3) 6-3
(3)Oliver Golding (GBR) d. Tal Eros (ISR) 6-4 6-2
(8)Kevin Griekspoor (NED) d. Vitali Reshetnikov (RUS) 6-3 6-2
Juraj Masar (SVK) d. (2)Axel Michon (FRA) 6-4 6-3

Quarterfinals
(1)Pierre-Hugues Herbert (FRA) d. (7)Richard Gabb (GBR) 6-1 6-4
(5)Maximilian Neuchrist (AUT) d. (4)Adrian Sikora (SVK) 6-4 6-2
(6)Wesley Koolhof (NED) d. (3)Oliver Golding (GBR) 6-2 6-0
(8)Kevin Griekspoor (NED) d. Juraj Masar (SVK) 6-4 6-3

Semifinals
(5)Maximilian Neuchrist (AUT) d. (1)Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-3 7-6(7)
(6)Wesley Koolhof (NED) d. (8)Kevin Griekspoor (NED) 6-3 2-6 6-3

Finals
(6)Wesley Koolhof (NED) d. (5)Maximilian Neuchrist (AUT) 6-1 6-2

Doubles

First Round
(1)Stephan Fransen (NED)/Wesley Koolhof (NED) d. Kirill Kasyanov (USA)/Joel Kincaid (USA) 6-2 6-1
Marat Deviatiarov (UKR)/David Mushayev (ISR) d. Mor Bulis (ISR)/Orel Ovil (ISR) 6-3 6-2
(3)Oliver Golding (GBR)/Maximilian Neuchrist (AUT) d. Dor Belfer (ISR)/Or Ram-Harel (ISR) 6-3 6-4
Cedrick Commin (FRA)/Richard Gabb (GBR) d. Yuriy Kovalenko (ISR)/Maxim Zatulko (UKR) 6-3 6-2
Sebastian Lavie (NZL)/Henrik Sillanpaa (FIN) d. Matteo Marfia (ITA)/Luca Rovetta (ITA) 6-3 7-6(5)
(4)Pierre-Hugues Herbert (FRA)/Davy Sum (FRA) d. Joshua Jones (GBR)/Toby Martin (GBR) 6-2 7-6(6)
Arkadiusz Kocyla (POL)/Juraj Masar (SVK) d. Aviv Darmon (ISR)/Alon Elia (ISR) 6-2 6-1
(2)Vitali Reshetnikov (RUS)/Adrian Sikora (SVK) d. Daniel Skripnik (ISR)/Igor Smilansky (ISR) 6-3 6-3

Quarterfinals
(1)Stephan Fransen (NED)/Wesley Koolhof (NED) d. Marat Deviatiarov (UKR)/David Mushayev (ISR) 6-4 7-5
(3)Oliver Golding (GBR)/Maximilian Neuchrist (AUT) d. Cedrick Commin (FRA)/Richard Gabb (GBR) 6-4 6-3
(4)Pierre-Hugues Herbert (FRA)/Davy Sum (FRA) d. Sebastian Lavie (NZL)/Henrik Sillanpaa (FIN) 6-4 6-4
(2)Vitali Reshetnikov (RUS)/Adrian Sikora (SVK) d. Arkadiusz Kocyla (POL)/Juraj Masar (SVK) 6-4 3-6 (10-5)

Semifinals
(1)Stephan Fransen (NED)/Wesley Koolhof (NED) d. (3)Oliver Golding (GBR)/Maximilian Neuchrist (AUT) 6-4 5-7 (11-9)
(4)Pierre-Hugues Herbert (FRA)/Davy Sum (FRA) d. (2)Vitali Reshetnikov (RUS)/Adrian Sikora (SVK) 6-3 6-3

Finals
(1)Stephan Fransen (NED)/Wesley Koolhof (NED) d. (4)Pierre-Hugues Herbert (FRA)/Davy Sum (FRA) 6-4 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments