2012 Futures Germany F19

Share This...

Germany F19
Essen, Germany
October 8-14, 2012
Surface: Hard – Indoor
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Jan-Lennard Struff (GER)
2. Bastian Knittel (GER)
3. Jesse Huta Galung (NED)
4. Stefan Seifert (GER)
5. Timo Nieminen (FIN)
6. Alexander Ward (GBR)
7. Adrian Sikora (SVK)
8. Alexey Vatutin (RUS)

First Round
(1)Jan-Lennard Struff (GER) d. Richard Waite (GER) 6-2 6-0
Tom Schonenberg (GER) d. Yan Sabanin (RUS) 7-6(3) 6-3
Tim Nekic (GER) d. Thorben Michaelis (GER) 6-2 6-1
(8)Alexey Vatutin (RUS) d. Maximilian Abel (GER) 6-3 6-4
(3)Jesse Huta Galung (NED) d. Lennart Zynga (GER) 6-3 6-2
Matthias Wunner (GER) d. Maximilian Dinslaken (GER) 4-6 6-3 7-5
Tim Puetz (GER) d. Ralph Regus (GER) 6-4 6-4
(5)Timo Nieminen (FIN) d. Matthew Pierot (NED) 6-4 7-6(1)
(7)Adrian Sikora (SVK) d. Torsten Wietoska (GER) 6-3 6-7(3) 6-3
Hannes Wagner (GER) d. Alban Meuffels (NED) 6-2 7-5
Micke Kontinen (FIN) d. Kevin Deden (GER) 7-5 7-5
(4)Stefan Seifert (GER) d. Timon Reichelt (GER) 6-3 6-4
(6)Alexander Ward (GBR) d. Tom Burn (GBR) 7-5 6-2
Robin Stanek (CZE) d. Jan Blecha (CZE) 5-5 ret.
Hugo Nys (FRA) d. Marvin Netuschil (GER) 6-4 6-2
(2)Bastian Knittel (GER) d. George Von Massow (GER) 7-5 6-2

Second Round
(1)Jan-Lennard Struff (GER) d. (WC)Tom Schonenberg (GER) 7-6(2) 6-1
(8)Alexey Vatutin (RUS) d. Tim Nekic (GER) 3-6 6-1 6-2
(3)Jesse Huta Galung (NED) d. Matthias Wunner (GER) 6-2 3-6 6-3
(5)Timo Nieminen (FIN) d. Tim Puetz (GER) 3-6 6-3 6-4
(7)Adrian Sikora (SVK) d. (WC)Hannes Wagner (GER) 7-6(4) 6-4
(4)Stefan Seifert (GER) d. (q)Micke Kontinen (FIN) 6-2 3-0 ret.
(6)Alexander Ward (GBR) d. (q)Robin Stanek (CZE) 6-1 6-4
(2)Bastian Knittel (GER) d. Hugo Nys (FRA) 6-2 6-2

Quarterfinals
(1)Jan-Lennard Struff (GER) d. (8)Alexey Vatutin (RUS) 6-3 6-4
(5)Timo Nieminen (FIN) d. (3)Jesse Huta Galung (NED) 6-4 6-4
(4)Stefan Seifert (GER) d. (7)Adrian Sikora (SVK) 6-1 7-5
(2)Bastian Knittel (GER) d. (6)Alexander Ward (GBR) 6-1 6-4

Semifinals
(1)Jan-Lennard Struff (GER) d. (5)Timo Nieminen (FIN) 7-6(4) 6-1
(2)Bastian Knittel (GER) d. (4)Stefan Seifert (GER) 5-7 6-4 6-4

Finals
(1)Jan-Lennard Struff (GER) d. (2)Bastian Knittel (GER) 6-3 6-2

Doubles

First Round
(1)Maximilian Dinslaken (GER)/George Von Massow (GER) d. Moritz Linhart (GER)/Julian Wenzel (GER) 6-2 6-3
Timon Reichelt (GER)/Richard Waite (GER) d. David Pel (NED)/Matthew Pierot (NED) 7-6(4) 6-4
Kevin Deden (GER)/Sascha Kloer (GER) d. (3)Jan Blecha (CZE)/Adrian Sikora (SVK) w/o
Kim Moellers (GER)/Benjamin Strunk (GER) d. Mats Moraing (GER)/Tom Schonenberg (GER) w/o
Bobbie De Goeijen (NED)/Jesse Huta Galung (NED) d. Thorben Michaelis (GER)/Hannes Wagner (GER) 7-5 6-1
Marvin Netuschil (GER)/Matthias Wunner (GER) d. (4)Hugo Nys (FRA)/Tim Puetz (GER) 7-5 3-6 (10-8)
Phillip-Arthur Karwasz (GER)/Lennart Zynga (GER) d. Maximilian Abel (GER)/Johann Willems (GER) 6-2 2-6 (11-9)
Romano Frantzen (NED)/Alexander Ward (GBR) d. (2)Micke Kontinen (FIN)/Timo Nieminen (FIN) 6-1 5-7 (10-3)

Quarterfinals
(1)Maximilian Dinslaken (GER)/George Von Massow (GER) d. Timon Reichelt (GER)/Richard Waite (GER) w/o
Kevin Deden (GER)/Sascha Kloer (GER) d. Kim Moellers (GER)/Benjamin Strunk (GER) 6-3 6-2
Marvin Netuschil (GER)/Matthias Wunner (GER) d. Bobbie De Goeijen (NED)/Jesse Huta Galung (NED) 6-1 6-7(4) (10-3)
Romano Frantzen (NED)/Alexander Ward (GBR) d. Phillip-Arthur Karwasz (GER)/Lennart Zynga (GER) 6-4 3-6 (17-15)

Semifinals
Kevin Deden (GER)/Sascha Kloer (GER) d. (1)Maximilian Dinslaken (GER)/George Von Massow (GER) 6-4 6-4
Romano Frantzen (NED)/Alexander Ward (GBR) d. Marvin Netuschil (GER)/Matthias Wunner (GER) 6-3 4-6 (10-3)

Finals
Romano Frantzen (NED)/Alexander Ward (GBR) d. Kevin Deden (GER)/Sascha Kloer (GER) 3-6 6-3 (10-6)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments