2012 Futures China F10

Share This...

China F10
Shenyang, China, P.R.
June 25-July 1, 2012
Surface: Hard
Main Draw: 32
$15,000

Singles
Seeds:
1. Ti Chen (TPE)
2. Di Wu (CHN)
3. Zhe Li (CHN)
4. Yong-Kyu Lim (KOR)
5. Yu Chang (CHN)
6. Toshihide Matsui (JPN)
7. Liang-Chi Huang (TPE)
8. Mao-Xin Gong (CHN)

First Round
(1)Ti Chen (TPE) d. (WC)Yuqing Ning (CHN) 6-0 6-0
Bowen Ouyang (CHN) d. (WC)Yang Lu (CHN) 5-7 6-3 6-0
Nian Feng (CHN) d. Wan Gao (CHN) 7-5 7-5
(8)Mao-Xin Gong (CHN) d. Peng Gao (CHN) 5-7 6-0 6-2
(3)Zhe Li (CHN) d. (PR)Yan Bai (CHN) 7-6(1) 6-7(0) 6-2
Guillermo Gomez-Diaz (ESP) d. (q)Yuanfeng Li (CHN) 6-1 6-1
(q)Andy Lau (HKG) d. Yu Cheng Li (CHN) 7-6(4) 4-1 ret.
(7)Liang-Chi Huang (TPE) d. (q)Da-Wei Li (CHN) 6-4 6-3
(6)Toshihide Matsui (JPN) d. (q)Jun-Chao Xu (CHN) 6-0 6-0
Sekou Bangoura (USA) d. (WC)Qiu Shi Dong (CHN) 6-1 6-0
Young-Jun Kim (KOR) d. (q)Xin Gao (CHN) 6-2 6-4
Matthew Barton (AUS) d. (4)Yong-Kyu Lim (KOR) 6-4 6-3
Chu-Huan Yi (TPE) d. (5)Yu Chang (CHN) 2-6 7-6(4) 6-3
(q)Yong-Bum Seo (KOR) d. (WC)Xiao Qi (CHN) 6-2 4-1 ret.
(q)Sung Jun Park (KOR) d. (q)Mesa Mei (USA) 6-1 6-4
(2)Di Wu (CHN) d. Jung-Woong Na (KOR) 5-7 3-4 ret.

Second Round
(1)Ti Chen (TPE) d. Bowen Ouyang (CHN) 6-1 6-4
(8)Mao-Xin Gong (CHN) d. Nian Feng (CHN) 6-4 6-2
(3)Zhe Li (CHN) d. Guillermo Gomez-Diaz (ESP) 4-6 7-5 6-1
(7)Liang-Chi Huang (TPE) d. (q)Andy Lau (HKG) 6-1 6-2
Sekou Bangoura (USA) d. (6)Toshihide Matsui (JPN) 6-3 7-6(3)
Young-Jun Kim (KOR) d. Matthew Barton (AUS) 7-5 7-6(2)
(q)Yong-Bum Seo (KOR) d. Chu-Huan Yi (TPE) 4-6 6-4 6-0
(2)Di Wu (CHN) d. (q)Sung Jun Park (KOR) 6-1 6-2

Quarterfinals
(8)Mao-Xin Gong (CHN) d. (1)Ti Chen (TPE) 7-6(5) 6-3
(3)Zhe Li (CHN) d. (7)Liang-Chi Huang (TPE) 6-3 6-3
Young-Jun Kim (KOR) d. Sekou Bangoura (USA) 6-1 6-4
(2)Di Wu (CHN) d. (q)Yong-Bum Seo (KOR) 7-5 6-3

Semifinals
(8)Mao-Xin Gong (CHN) d. (3)Zhe Li (CHN) 6-3 3-6 6-2
(2)Di Wu (CHN) d. Young-Jun Kim (KOR) 7-6(5) 6-1

Finals
(8)Mao-Xin Gong (CHN) d. (2)Di Wu (CHN) 6-4 6-3

Doubles

First Round
(1)Liang-Chi Huang (TPE)/Chu-Huan Yi (TPE) d. Peng Gao (CHN)/Di Wu (CHN) 7-5 7-6(5)
Ti Chen (TPE)/Jun-Chao Xu (CHN) d. Yu Cheng Li (CHN)/Hao Lu (CHN) 1-1 ret.
Yong-Kyu Lim (KOR)/Jae Won Yun (KOR) d. (3)Wan Gao (CHN)/Toshihide Matsui (JPN) 7-5 3-6 (11-9)
Sekou Bangoura (USA)/Matthew Barton (AUS) d. Ying-Zheng Wang (CHN)/Zhuo-Qing Zhou (CHN) 6-2 6-1
Yu Chang (CHN)/Bowen Ouyang (CHN) d. Young-Jun Kim (KOR)/Jung-Woong Na (KOR) 6-3 7-5
(4)Mao-Xin Gong (CHN)/Feng Xue (CHN) d. Xiao Gong (CHN)/Ruikai Wang (CHN) 6-4 6-3
Adnan Mesic (CRO)/Jun Nan Tao (CHN) d. Tianzuo Liu (CHN)/Hao Zhang (CHN) 7-6(3) 6-0
(2)Xin Gao (CHN)/Zhe Li (CHN) d. Nian Feng (CHN)/Yang Lu (CHN) 6-1 6-2

Quarterfinals
(1)Liang-Chi Huang (TPE)/Chu-Huan Yi (TPE) d. Ti Chen (TPE)/Jun-Chao Xu (CHN) 6-2 6-4
Yong-Kyu Lim (KOR)/Jae Won Yun (KOR) d. Sekou Bangoura (USA)/Matthew Barton (AUS) 7-6(4) 6-4
(4)Mao-Xin Gong (CHN)/Feng Xue (CHN) d. Yu Chang (CHN)/Bowen Ouyang (CHN) 6-4 6-4
(2)Xin Gao (CHN)/Zhe Li (CHN) d. Adnan Mesic (CRO)/Jun Nan Tao (CHN) 7-5 7-5

Semifinals
(1)Liang-Chi Huang (TPE)/Chu-Huan Yi (TPE) d. Yong-Kyu Lim (KOR)/Jae Won Yun (KOR) 6-3 6-4
(2)Xin Gao (CHN)/Zhe Li (CHN) d. (4)Mao-Xin Gong (CHN)/Feng Xue (CHN) 4-6 6-3 (10-4)

Finals
(2)Xin Gao (CHN)/Zhe Li (CHN) d. (1)Liang-Chi Huang (TPE)/Chu-Huan Yi (TPE) 6-4 7-5

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments