2012 Futures Chile F8

Share This...

Chile F8
Coquimbo, Chile
October 8-14, 2012
Surface: Clay
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI)
2. Guillermo Rivera-Aranguiz (CHI)
3. Duilio Beretta (PER)
4. Juan Carlos Saez (CHI)
5. Nicolas Gustavo Kauer (CHI)
6. Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
7. Matias Sborowitz (CHI)
8. Mauricio Perez Mota (ARG)

First Round
(1)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. (WC)Guillermo Nunez (CHI) 7-6(4) 6-1
Nicolas Kicker (ARG) d. (q)Eduardo Piragine (ARG) 6-0 6-1
(WC)Christian Leyton (CHI) d. Victor Morales (CHI) 6-2 2-1 ret.
(6)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. (q)Jaime Ignacio Bueno Tapia (CHI) 6-2 6-2
(4)Juan Carlos Saez (CHI) d. Juan-Sebastian Vivanco (ECU) 6-2 6-0
Ricardo Urzua-Rivera (CHI) d. (q)Santiago Maccio (ARG) 2-6 7-5 7-5
(q)Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) d. Facundo Manzanares (ARG) 7-5 6-4
(8)Mauricio Perez Mota (ARG) d. (q)Marcello Dino Guzman Costanzi (CHI) 7-5 6-0
(7)Matias Sborowitz (CHI) d. Marcelo Plaza (CHI) 6-1 6-2
Felipe Rios (CHI) d. Gustavo Sterin (ARG) 6-4 6-0
(PR)Stefano Travaglia (ITA) d. Jorge Montero (CHI) 4-6 7-5 6-2
(3)Duilio Beretta (PER) d. Carlos Gonzalez-Leiva (CHI) 6-1 6-0
(5)Nicolas Gustavo Kauer (CHI) d. (q)Ignacio Lehyt (CHI) 6-0 4-6 6-2
(WC)David Fleming (CHI) d. (WC)Bastian Malla (CHI) 6-3 6-7(0) 6-3
(q)Benjamin Ugarte (CHI) d. (q)Michel Vernier (CHI) 6-4 4-6 6-0
(2)Guillermo Rivera-Aranguiz (CHI) d. Gonzalo Lama (CHI) 6-4 6-3

Second Round
Nicolas Kicker (ARG) d. (1)Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) 6-3 6-4
(6)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. (WC)Christian Leyton (CHI) 6-0 6-3
(4)Juan Carlos Saez (CHI) d. Ricardo Urzua-Rivera (CHI) 6-2 6-4
(8)Mauricio Perez Mota (ARG) d. (q)Mauricio Alvarez-Guzman (CHI) 6-3 4-6 7-6(2)
Felipe Rios (CHI) d. (7)Matias Sborowitz (CHI) 4-6 6-0 6-4
(PR)Stefano Travaglia (ITA) d. (3)Duilio Beretta (PER) 6-1 6-4
(5)Nicolas Gustavo Kauer (CHI) d. (WC)David Fleming (CHI) 6-0 6-4
(2)Guillermo Rivera-Aranguiz (CHI) d. (q)Benjamin Ugarte (CHI) 6-2 6-3

Quarterfinals
Nicolas Kicker (ARG) d. (6)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) 4-6 6-2 6-4
(4)Juan Carlos Saez (CHI) d. (8)Mauricio Perez Mota (ARG) 6-2 6-4
Felipe Rios (CHI) d. (PR)Stefano Travaglia (ITA) 6-3 6-2
(2)Guillermo Rivera-Aranguiz (CHI) d. (5)Nicolas Gustavo Kauer (CHI) 6-1 6-1

Semifinals
(4)Juan Carlos Saez (CHI) d. Nicolas Kicker (ARG) 6-3 6-1
Felipe Rios (CHI) d. (2)Guillermo Rivera-Aranguiz (CHI) 7-5 7-6(6)

Finals
(4)Juan Carlos Saez (CHI) d. Felipe Rios (CHI) 3-6 6-2 6-1

Doubles

First Round
(1)Guillermo Rivera-Aranguiz (CHI)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. Guillermo Nunez (CHI)/Sebastian Penaloza (CHI) 7-5 7-5
Jorge Montero (CHI)/Felipe Rios (CHI) d. Eduardo Piragine (ARG)/Eduardo Agustin Torre (ARG) 6-3 6-4
(4)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) d. Facundo Manzanares (ARG)/Benjamin Ugarte (CHI) 6-2 6-4
Ignacio Lehyt (CHI)/Santiago Maccio (ARG) d. Mauricio Alvarez-Guzman (CHI)/David Fleming (CHI) 3-6 7-5 (13-11)
Vicente Bronstein (CHI)/Juan Matias Gonzalez Carrasco (CHI) d. Marcello Dino Guzman Costanzi (CHI)/Maximiliano Rozas (CHI) 6-0 6-3
(3)Juan Carlos Saez (CHI)/Ricardo Urzua-Rivera (CHI) d. Nicolas Gustavo Kauer (CHI)/Matias Sborowitz (CHI) 6-0 6-2
Jaime Ignacio Bueno Tapia (CHI)/Marcelo Plaza (CHI) d. Christian Leyton (CHI)/Raiman Leyton-Moya (CHI) 2-6 6-1 (10-6)
(2)Duilio Beretta (PER)/Gustavo Sterin (ARG) d. Nicolas Kicker (ARG)/Stefano Travaglia (ITA) 7-5 6-3

Quarterfinals
(1)Guillermo Rivera-Aranguiz (CHI)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. Jorge Montero (CHI)/Felipe Rios (CHI) 6-0 6-1
(4)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) d. Ignacio Lehyt (CHI)/Santiago Maccio (ARG) 6-2 7-5
(3)Juan Carlos Saez (CHI)/Ricardo Urzua-Rivera (CHI) d. Vicente Bronstein (CHI)/Juan Matias Gonzalez Carrasco (CHI) 6-2 6-2
(2)Duilio Beretta (PER)/Gustavo Sterin (ARG) d. Jaime Ignacio Bueno Tapia (CHI)/Marcelo Plaza (CHI) 6-2 6-2

Semifinals
(1)Guillermo Rivera-Aranguiz (CHI)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) d. (4)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) 6-2 6-3
(2)Duilio Beretta (PER)/Gustavo Sterin (ARG) d. (3)Juan Carlos Saez (CHI)/Ricardo Urzua-Rivera (CHI) 6-3 6-2

Finals
(2)Duilio Beretta (PER)/Gustavo Sterin (ARG) d. (1)Guillermo Rivera-Aranguiz (CHI)/Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) 6-4 7-5

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments