2012 Futures Argentina F23

Share This...

Argentina F23
La Rioja, Argentina
September 3-9, 2012
Surface: Clay
Main Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Pablo Galdon (ARG)
2. Juan Ignacio Londero (ARG)
3. Patricio Heras (ARG)
4. Facundo Mena (ARG)
5. Gaston-Arturo Grimolizzi (ARG)
6. Juan Pablo Ortiz (ARG)
7. Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)
8. Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)

First Round
(1)(WC)Pablo Galdon (ARG) d. (WC)Juan-Manuel Romanazzi (ARG) 6-1 6-3
Mauricio Perez Mota (ARG) d. Alejandro Poberaj (ARG) 7-6(2) 4-6 6-4
Tomas Lipovsek Puches (ARG) d. (q)Gaston Paz (ARG) 6-4 6-3
(5)Gaston-Arturo Grimolizzi (ARG) d. Nicolas Kicker (ARG) 2-6 6-3 6-4
(4)Facundo Mena (ARG) d. Gustavo Sterin (ARG) 6-0 6-3
(q)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. (WC)Geronimo Espin Busleiman (ARG) 7-6(1) 6-3
Facundo Manzanares (ARG) d. Andres Ceppo (ARG) 6-2 7-6(2)
(8)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) d. Fabricio Burdisso (ARG) 6-3 7-6(3)
Juan Vazquez-Valenzuela (ARG) d. (7)Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) 7-5 6-3
(q)Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. Tomas Buchhass (ARG) 3-6 6-3 6-1
(q)Jaime Ignacio Bueno Tapia (CHI) d. (q)Julian Busch (ARG) 6-0 6-2
Hugo Dellien (BOL) d. (3)Patricio Heras (ARG) 7-5 2-6 6-4
(q)Juan Pablo Paz (ARG) d. (6)Juan Pablo Ortiz (ARG) 4-6 6-1 6-0
(q)Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Joss Espasandin (SUI) 7-6(1) 6-2
(WC)Franco Emanuel Egea (ARG) d. Mariano Urli (ARG) 6-4 6-1
(2)Juan Ignacio Londero (ARG) d. (q)Stefano Travaglia (ITA) 7-6(0) 6-4

Second Round
(1)Pablo Galdon (ARG) d. Mauricio Perez Mota (ARG) 6-3 6-3
Tomas Lipovsek Puches (ARG) d. (5)Gaston-Arturo Grimolizzi (ARG) 6-1 6-0
(4)Facundo Mena (ARG) d. Eduardo Agustin Torre (ARG) 6-2 6-7(1) 6-1
(8)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) d. Facundo Manzanares (ARG) 6-1 6-7(13) 7-5
Juan Vazquez-Valenzuela (ARG) d. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) 6-3 5-7 6-3
Hugo Dellien (BOL) d. Jaime Ignacio Bueno Tapia (CHI) 6-3 3-0 ret.
Juan Pablo Paz (ARG) d. Mateo Nicolas Martinez (ARG) 6-4 6-1
(2)Juan Ignacio Londero (ARG) d. Franco Emanuel Egea (ARG) 2-6 6-2 6-2

Quarterfinals
(1)(WC)Pablo Galdon (ARG) d. Tomas Lipovsek Puches (ARG) 6-1 6-0
(4)Facundo Mena (ARG) d. (8)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG) 6-2 6-3
Hugo Dellien (BOL) d. Juan Vazquez-Valenzuela (ARG) 7-5 6-7(6) 6-2
(2)Juan Ignacio Londero (ARG) d. (q)Juan Pablo Paz (ARG) 6-3 6-4

Semifinals
(1)(WC)Pablo Galdon (ARG) d. (4)Facundo Mena (ARG) 6-2 6-2
(2)Juan Ignacio Londero (ARG) d. Hugo Dellien (BOL) 2-6 6-3 7-6(4)

Finals
(1)(WC)Pablo Galdon (ARG) d. (2)Juan Ignacio Londero (ARG) 6-1 6-3

Doubles

First Round
Nicolas Kicker (ARG)/Facundo Mena (ARG) d. (1)Patricio Heras (ARG)/Gustavo Sterin (ARG) 2-6 7-6(3) (10-7)
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) d. Esteban Adrian Contreras (ARG)/Santiago Maccio (ARG) 6-1 6-4
(3)Tomas Lipovsek Puches (ARG)/Juan Pablo Ortiz (ARG) d. Joss Espasandin (SUI)/Gaston Paz (ARG) 6-3 7-5
Fabricio Burdisso (ARG)/Juan Vazquez-Valenzuela (ARG) d. Federico Clara Figueroa (ARG)/Jose Maria Paniagua (ARG) 7-6(3) 6-4
Julian Busch (ARG)/Hugo Dellien (BOL) d. Jaime Ignacio Bueno Tapia (CHI)/Marcelo Plaza (CHI) 6-4 6-3
(4)Juan Ignacio Londero (ARG)/Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Alejo Apud (ARG)/Alejandro Poberaj (ARG) 6-2 5-7 (11-9)
Tomas Buchhass (ARG)/Andres Ceppo (ARG) d. Geronimo Espin Busleiman (ARG)/Eduardo Agustin Torre (ARG) 6-4 7-6(6)
(2)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)/Juan-Manuel Romanazzi (ARG) d. Matias Del Rio (ARG)/Franco Emanuel Egea (ARG) 6-3 7-6(1)

Quarterfinals
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) d. Nicolas Kicker (ARG)/Facundo Mena (ARG) 6-1 6-2
Fabricio Burdisso (ARG)/Juan Vazquez-Valenzuela (ARG) d. (3)Tomas Lipovsek Puches (ARG)/Juan Pablo Ortiz (ARG) 6-3 6-4
(4)Juan Ignacio Londero (ARG)/Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Julian Busch (ARG)/Hugo Dellien (BOL) 6-2 6-3
(2)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)/Juan-Manuel Romanazzi (ARG) d. Tomas Buchhass (ARG)/Andres Ceppo (ARG) 6-3 7-6(5)

Semifinals
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) d. Fabricio Burdisso (ARG)/Juan Vazquez-Valenzuela (ARG) 6-2 6-3
(4)Juan Ignacio Londero (ARG)/Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. (2)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)/Juan-Manuel Romanazzi (ARG) 5-7 7-6(4) (10-7)

Finals
(4)Juan Ignacio Londero (ARG)/Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG)/Mauricio Perez Mota (ARG) 3-6 6-3 (10-8)

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments