2012 Challenger Beijing

Share This...

Beijing Challenger
Beijing, China
July 30-August 5, 2012
Surface: Hard
Main Draw: 32
$75,000

Singles
Seeds: (cut: Rungkat – 380)
1. Aljaz Bedene
2. Grega Zemlja
3. Karol Beck
4. Andrey Golubev
5. Tsung-Hua Yang
6. Yuichi Sugita
7. Josselin Ouanna
8. Ze Zhang

First Round
(1)Aljaz Bedene (SLO) d. Stephane Bohli (SUI) 4-6 7-6(5) 6-1
Christopher Rungkat (INA) d. (q)Nikolaus Moser (AUT) 7-6(7) 6-4
Di Wu (CHN) d. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-6(2) 6-2
(8)Ze Zhang (CHN) d. (WC)Ya-Nan Ma (CHN) 6-4 6-4
(4)Andrey Golubev (KAZ) d. (WC)Mao-Xin Gong (CHN) 4-6 6-3 6-3
(SE)Adam Feeney (AUS) d. (WC)Bowen Ouyang (CHN) 6-2 2-6 6-3
Vincent Millot (FRA) d. (q)Yong-Kyu Lim (KOR) 6-3 6-2
(7)Josselin Ouanna (FRA) d. Samuel Groth (AUS) 6-4 4-6 6-4
(5)Tsung-Hua Yang (TPE) d. Mohamed Safwat (EGY) 6-1 4-6 7-6(7)
Hiroki Moriya (JPN) d. (q)Yuuya Kibi (JPN) 6-0 7-5
(WC)Yu Chang (CHN) d. Yan Bai (CHN) 6-4 6-0
(3)Karol Beck (SVK) d. Ti Chen (TPE) 6-2 6-1
(6)Yuichi Sugita (JPN) d. (q)Toshihide Matsui (JPN) 7-6(3) 6-4
Farrukh Dustov (UZB) d. Laurent Rochette (FRA) 6-3 3-6 6-3
Yuki Bhambri (IND) d. Harri Heliovaara (FIN) 7-5 6-4
(2)Grega Zemlja (SLO) d. Zhe Li (CHN) 5-7 6-2 6-2

Second Round
(1)Aljaz Bedene (SLO) d. Christopher Rungkat (INA) 7-5 7-6(3)
Di Wu (CHN) d. (8)Ze Zhang (CHN) 6-3 6-4
(4)Andrey Golubev (KAZ) d. (SE)Adam Feeney (AUS) 4-6 6-2 6-3
Vincent Millot (FRA) d. (7)Josselin Ouanna (FRA) 7-6(3) 7-5
(5)Tsung-Hua Yang (TPE) d. Hiroki Moriya (JPN) 6-4 6-3
(3)Karol Beck (SVK) d. (WC)Yu Chang (CHN) 4-6 6-4 6-0
(6)Yuichi Sugita (JPN) d. Farrukh Dustov (UZB) 6-3 6-3
(2)Grega Zemlja (SLO) d. Yuki Bhambri (IND) 6-2 6-1

Quarterfinals
Di Wu (CHN) d. (1)Aljaz Bedene (SLO) 2-2 ret.
(4)Andrey Golubev (KAZ) d. Vincent Millot (FRA) 7-6(4) 6-7(6) 6-4
(3)Karol Beck (SVK) d. (5)Tsung-Hua Yang (TPE) 7-5 6-4
(2)Grega Zemlja (SLO) d. (6)Yuichi Sugita (JPN) 4-6 6-4 6-2

Semifinals
Di Wu (CHN) d. (4)Andrey Golubev (KAZ) 6-1 3-6 6-1
(2)Grega Zemlja (SLO) d. (3)Karol Beck (SVK) 6-4 6-4

Finals
(2)Grega Zemlja (SLO) d. Di Wu (CHN) 6-3 6-0

Doubles
Seeds:
1. Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana
2. Pierre Hugues Herbert/Hsin Han Lee
3. Harri Heliovaara/Purav Raja
4. Yuki Bhambri/Divij Sharan

First Round
(1)Sanchai Ratiwatana (THA)/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Mao Xin Gong (CHN)/Ze Zhang (CHN) 6-0 3-6 10-6
Hiroki Kondo (JPN)/Chu Huan Yi (TPE) d. Vincent Millot (FRA)/Josselin Ouanna (FRA) 6-2 6-0
(3)Harri Heliovaara (FIN)/Purav Raja (IND) d. Xin Gao (CHN)/Zhe Li (CHN) 6-2 6-0
Liang Chi Huang (TPE)/Tsung Hua Yang (TPE) d. Adam Feeney (AUS)/Samuel Groth (AUS) 6-3 3-6 10-3
Nikolaus Moser (AUT)/Ruan Roelofse (RSA) d. Aljaz Bedene (SLO)/Grega Zemlja (SLO) 4-6 6-3 10-6
(4)Yuki Bhambri (IND)/Divij Sharan (IND) d. Yu Chang (CHN)/Di Wu (CHN) 7-5 6-7(5) 10-4
Karol Beck (SVK)/Andrey Golubev (KAZ) d. Peng Gao (CHN)/Wan Gao (CHN) 6-3 7-6(3)
(2)Pierre Hugues Herbert (FRA)/Hsin Han Lee (TPE) d. Christopher Rungkat (INA)/Yuichi Sugita (JPN) 6-4 7-6(4)

Quarterfinals
(1)Sanchai Ratiwatana (THA)/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Hiroki Kondo (JPN)/Chu Huan Yi (TPE) 7-6(3) 6-2
Liang Chi Huang (TPE)/Tsung Hua Yang (TPE) d. (3)Harri Heliovaara (FIN)/Purav Raja (IND) 4-6 6-4 10-6
(4)Yuki Bhambri (IND)/Divij Sharan (IND) d. Nikolaus Moser (AUT)/Ruan Roelofse (RSA) 7-5 6-2
(2)Pierre Hugues Herbert (FRA)/Hsin Han Lee (TPE) d. Karol Beck (SVK)/Andrey Golubev (KAZ) 6-1 6-1

Semifinals
(1)Sanchai Ratiwatana (THA)/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Liang Chi Huang (TPE)/Tsung Hua Yang (TPE) 6-3 6-2
(4)Yuki Bhambri (IND)/Divij Sharan (IND) d. (2)Pierre Hugues Herbert (FRA)/Hsin Han Lee (TPE) 6-4 6-1

Finals
(1)Sanchai Ratiwatana (THA)/Sonchat Ratiwatana (THA) d. (4)Yuki Bhambri (IND)/Divij Sharan (IND) 7-6(3) 2-6 10-6

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments