2012 Challenger AnNing

Share This...

An-Ning Challenger
An-Ning, China
July 16-22, 2012
Surface: Clay
Main Draw: 32
$50,000

Singles
Seeds: (cut: Feeney – 773)
1. Aljaz Bedene
2. Grega Zemlja
3. Tsung-Hua Yang
4. Yuichi Sugita
5. Ze Zhang
6. Josselin Ouanna
7. Hiroki Moriya
8. Laurent Rochette

First Round
(1)Aljaz Bedene (SLO) d. Mohamed Safwat (EGY) 6-3 6-1
Junn Mitsuhashi (JPN) d. Ruan Roelofse (RSA) 6-4 6-7(2) 6-2
(q)Chu-Huan Yi (TPE) d. Adam Feeney (AUS) 4-6 6-3 7-5
(6)Josselin Ouanna (FRA) d. Kittipong Wachiramanowong (THA) 6-7(1) 6-4 7-6(4)
(3)Tsung-Hua Yang (TPE) d. (WC)Bowen Ouyang (CHN) 6-1 3-6 6-3
Samuel Groth (AUS) d. Yong-Kyu Lim (KOR) 7-6(4) 6-7(3) 6-7(5)
Kento Takeuchi (JPN) d. Vijayant Malik (IND) 7-6(3) 6-4
(5)Ze Zhang (CHN) d. (q)Matthew Barton (AUS) 7-6(5) 5-7 6-4
(8)Laurent Rochette (FRA) d. Woong-Sun Jun (KOR) 6-2 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) d. (WC)Wan Gao (CHN) 6-1 6-3
Yu Chang (CHN) d. (WC)Chuhan Wang (CHN) 6-1 6-4
(4)Yuichi Sugita (JPN) d. Benjamin Balleret (MON) 6-4 7-6(0)
(7)Hiroki Moriya (JPN) d. (q)Hsin-Han Lee (TPE) 6-2 6-2
Hiroki Kondo (JPN) d. (WC)Xin Gao (CHN) 7-5 3-6 6-1
Liang-Chi Huang (TPE) d. (q)Arata Onozawa (JPN) 7-5 7-6(5)
(2)Grega Zemlja (SLO) d. Jeevan Nedunchezhiyan (IND) 6-3 6-2

Second Round
(1)Aljaz Bedene (SLO) d. Junn Mitsuhashi (JPN) 6-2 6-3
(6)Josselin Ouanna (FRA) d. (q)Chu-Huan Yi (TPE) 6-4 6-4
(3)Tsung-Hua Yang (TPE) d. Samuel Groth (AUS) 6-4 4-6 7-6(5)
(5)Ze Zhang (CHN) d. Kento Takeuchi (JPN) 6-2 6-4
(8)Laurent Rochette (FRA) d. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-6(5) 7-6(5)
Yu Chang (CHN) d. (4)Yuichi Sugita (JPN) 1-6 6-4 6-4
(7)Hiroki Moriya (JPN) d. Hiroki Kondo (JPN) 6-4 6-4
(2)Grega Zemlja (SLO) d. Liang-Chi Huang (TPE) 6-3 7-6(9)

Quarterfinals
(1)Aljaz Bedene (SLO) d. (6)Josselin Ouanna (FRA) 6-4 7-5
(3)Tsung-Hua Yang (TPE) d. (5)Ze Zhang (CHN) 6-3 3-6 6-3
(8)Laurent Rochette (FRA) d. Yu Chang (CHN) 7-6(6) 6-3
(2)Grega Zemlja (SLO) d. (7)Hiroki Moriya (JPN) 6-2 6-1

Semifinals
(1)Aljaz Bedene (SLO) d. (3)Tsung-Hua Yang (TPE) 6-3 6-3
(2)Grega Zemlja (SLO) d. (8)Laurent Rochette (FRA) 7-6(2) 3-6 6-3

Finals
(2)Grega Zemlja (SLO) d. (1)Aljaz Bedene (SLO) 1-6 7-5 6-3

Doubles
Seeds:
1. Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana
2. Hsin-Han Lee/Tsung-Hua Yang
3. Hiroki Kondo/Chu-Huan Yi
4. Aljaz Bedene/Grega Zemlja

First Round
(1)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Vijayant Malik/Mohamed Safwat (IND/EGY) 7-6(7) 6-3
(WC)Yu Chang/Xin Gao (CHN) d. Benjamin Balleret/Pierre-Hugues Herbert (MON/FRA) 6-3 7-6(5)
(4)Aljaz Bedene/Grega Zemlja (SLO) d. Adam Feeney/Samuel Groth (AUS) 6-2 4-6 10-8
Josselin Ouanna/Laurent Rochette (FRA) d. (WC)Yu Cheng Li/Hsien-Yin Peng (CHN/TPE) 6-4 6-3
Ruan Roelofse/Kittipong Wachiramanowong (RSA/THA) d. (WC)Bowen Ouyang/Chuhan Wang (CHN) 6-2 6-3
Peng Gao/Wan Gao (CHN) d. (3)Hiroki Kondo/Chu-Huan Yi (JPN/TPE) 7-6(9) 3-6 10-5
Feng Xue/Ze Zhang (CHN) d. Hiroki Moriya/Yuichi Sugita (JPN) 7-6(4) 4-6 10-7
(2)Hsin-Han Lee/Tsung-Hua Yang (TPE) d. Matthew Barton/Liang-Chi Huang (AUS/TPE) 6-3 6-3

Quarterfinals
(1)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. (WC)Yu Chang/Xin Gao (CHN) 6-2 6-7(2) 10-7
Josselin Ouanna/Laurent Rochette (FRA) d. (4)Aljaz Bedene/Grega Zemlja (SLO) 6-4 3-6 10-5
Ruan Roelofse/Kittipong Wachiramanowong (RSA/THA) d. Peng Gao/Wan Gao (CHN) 7-5 6-4
Feng Xue/Ze Zhang (CHN) d. (2)Hsin-Han Lee/Tsung-Hua Yang (TPE) 6-4 2-6 10-3

Semifinals
(1)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Josselin Ouanna/Laurent Rochette (FRA) 6-3 7-6(6)
Ruan Roelofse/Kittipong Wachiramanowong (RSA/THA) d. Feng Xue/Ze Zhang (CHN) 6-4 6-2

Finals
(1)Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (THA) d. Ruan Roelofse/Kittipong Wachiramanowong (RSA/THA) 4-6 7-6(1) 13-11

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments