2012 ATP London

Share This...

ATP London/Queen’s Club
London, Great Britain
June 11-17, 2012
Surface: Grass
Main Draw: 56
E625,300

Singles
Seeds: (cut: Dancevic – 117)
1. Andy Murray (GBR)
2. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
3. Janko Tipsarevic (SRB)
4. Gilles Simon (FRA)
5. Feliciano Lopez (ESP)
6. Marin Cilic (CRO)
7. Andy Roddick (USA)
8. Julien Benneteau (FRA)
9. Kevin Anderson (RSA)
10. David Nalbandian (ARG)
11. Marcos Baghdatis (CYP)
12. Denis Istomin (UZB)
13. Alex Bogomolov Jr. (RUS)
14. Gilles Muller (LUX)
15. Go Soeda (JPN)
16. Ivo Karlovic (CRO)

First Round
(1)Andy Murray (GBR) bye
Nicolas Mahut (FRA) d. Guillermo Garcia Lopez (ESP) 6-4 6-2
Grigor Dimitrov (BUL) d. (q)Bobby Reynolds (USA) 6-3 7-5
(14)Gilles Muller (LUX) d. (WC)Liam Broady (GBR) 6-2 6-1
(9)Kevin Anderson (RSA) d. (WC)James Ward (GBR) 4-6 6-3 6-4
Sergiy Stakhovsky (UKR) d. Flavio Cipolla (ITA) 6-4 6-1
Steve Darcis (BEL) d. Ruben Ramirez Hidalgo (ESP) 7-6(2) 7-5
(5)Feliciano Lopez (ESP) bye
(4)Gilles Simon (FRA) bye
Simone Bolelli (ITA) d. Ernests Gulbis (LAT) 6-3 6-4
Xavier Malisse (BEL) d. Adrian Ungur (ROU) 6-4 6-4
(13)Alex Bogomolov Jr. (RUS) d. Martin Klizan (SVK) 6-2 7-6(5)
(10)David Nalbandian (ARG) d. Vasek Pospisil (CAN) 4-6 6-2 6-2
(q)Ruben Bemelmans (BEL) d. Malek Jaziri (TUN) 6-4 1-6 6-3
Edouard Roger Vasselin (FRA) d. (q)Evgeny Korolev (KAZ) 6-7(5) 6-2 6-4
(7)Andy Roddick (USA) bye
(6)Marin Cilic (CRO) bye
Matthew Ebden (AUS) d. Matthias Bachinger (GER) 7-6(5) 6-3
Lukas Rosol (CZE) d. Victor Hanescu (ROU) 6-4 7-6(5)
(11)Marcos Baghdatis (CYP) d. Frederico Gil (POR) 7-6(2) 4-6 6-2
(16)Ivo Karlovic (CRO) d. (WC)Lleyton Hewitt (AUS) 6-3 6-2
Yen Hsun Lu (TPE) d. Igor Kunitsyn (RUS) 4-6 7-6(4) 6-3
(LL)Ryan Sweeting (USA) d. Dmitry Tursunov (RUS) 6-4 7-6(6) [LL replaces Mayer]
(3)Janko Tipsarevic (SRB) bye
(8)Julien Benneteau (FRA) bye
Tatsuma Ito (JPN) d. Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(6) 4-6 6-2
Sam Querrey (USA) d. Olivier Rochus (BEL) 6-1 6-7(4) 6-4
(12)Denis Istomin (UZB) d. (q)Kenny De Schepper (FRA) 6-4 7-6(4)
(15)Go Soeda (JPN) d. Bjorn Phau (GER) 6-2 6-2
Ivan Dodig (CRO) d. Frank Dancevic (CAN) 6-1 ret.
(WC)Jamie Baker (GBR) d. (WC)Oliver Golding (GBR) 7-6(1) 6-3
(2)Jo-Wilfried Tsonga (FRA) bye

Second Round
Nicolas Mahut (FRA) d. (1)Andy Murray (GBR) 6-3 6-7(4) 7-6(1)
Grigor Dimitrov (BUL) d. (14)Gilles Muller (LUX) 7-6(1) 6-4
(9)Kevin Anderson (RSA) d. Sergiy Stakhovsky (UKR) 7-6(5) 2-6 3-4
(5)Feliciano Lopez (ESP) d. Steve Darcis (BEL) 6-3 3-6 7-5
Simone Bolelli (ITA) d. (4)Gilles Simon (FRA) 4-6 6-3 7-6(2)
Xavier Malisse (BEL) d. (13)Alex Bogomolov Jr. (RUS) 6-3 4-6 6-0
(10)David Nalbandian (ARG) d. (q)Ruben Bemelmans (BEL) 6-4 6-2
Edouard Roger Vasselin (FRA) d. (7)Andy Roddick (USA) 6-4 4-6 7-5
(6)Marin Cilic (CRO) d. Matthew Ebden (AUS) 6-2 6-1
Lukas Rosol (CZE) d. (11)Marcos Baghdatis (CYP) 6-3 4-6 6-4
Yen Hsun Lu (TPE) d. (16)Ivo Karlovic (CRO) 6-7(3) 7-6(6) 7-6(7)
(3)Janko Tipsarevic (SRB) d. (LL)Ryan Sweeting (USA) 6-1 7-6(2)
(8)Julien Benneteau (FRA) d. Tatsuma Ito (JPN) 5-7 6-4 7-5
Sam Querrey (USA) d. (12)Denis Istomin (UZB) 7-6(4) 6-3
Ivan Dodig (CRO) d. (15)Go Soeda (JPN) 6-3 7-6(3)
(2)Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. (WC)Jamie Baker (GBR) 6-3 6-2

Third Round
Grigor Dimitrov (BUL) d. Nicolas Mahut (FRA) 7-6(3) 6-4
(9)Kevin Anderson (RSA) d. (5)Feliciano Lopez (ESP) 7-6(10) 7-6(7)
Xavier Malisse (BEL) d. Simone Bolelli (ITA) 7-6(5) 6-3
(10)David Nalbandian (ARG) d. Edouard Roger Vasselin (FRA) 4-6 7-5 6-3
(6)Marin Cilic (CRO) d. Lukas Rosol (CZE) 7-6(3) 6-2
Yen Hsun Lu (TPE) d. (3)Janko Tipsarevic (SRB) 6-3 2-6 7-6(5)
Sam Querrey (USA) d. (8)Julien Benneteau (FRA) 6-3 3-6 6-3
Ivan Dodig (CRO) d. (2)Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 7-6(3) 3-6 7-6(5)

Quarterfinals
Grigor Dimitrov (BUL) d. (9)Kevin Anderson (RSA) 4-6 6-4 6-3
(10)David Nalbandian (ARG) d. Xavier Malisse (BEL) 4-6 7-6(2) 6-4
(6)Marin Cilic (CRO) d. Yen Hsun Lu (TPE) 6-4 2-0 ret.
Sam Querrey (USA) d. Ivan Dodig (CRO) 7-5 3-6 6-3

Semifinals
(10)David Nalbandian (ARG) d. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4 6-4
(6)Marin Cilic (CRO) d. Sam Querrey (USA) 6-3 3-6 6-3

Finals
(6)Marin Cilic (CRO) d. (10)David Nalbandian (ARG) 6-7(3) 4-3 def.

Doubles
Seeds:
1. Max Mirnyi/Daniel Nestor
2. Bob Bryan/Mike Bryan
3. Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski
4. Robert Lindstedt/Horia Tecau

First Round
(1)Max Mirnyi (BLR)/Daniel Nestor (CAN) bye
Lleyton Hewitt (AUS)/Andy Roddick (USA) d. Yen Hsun Lu (TPE)/Sam Querrey (USA) 7-6(5) 7-6(3)
Marcos Baghdatis (CYP)/Jamie Murray (GBR) d. Simone Bolelli (ITA)/Gilles Muller (LUX) 7-6(5) 6-4
Mahesh Bhupathi (IND)/Rohan Bopanna (IND) bye
(4)Robert Lindstedt (SWE)/Horia Tecau (ROU) bye
Jonathan Erlich (ISR)/Andy Ram (ISR) d. Marin Cilic (CRO)/Lovro Zovko (CRO) 6-2 7-6(5)
Ivo Karlovic (CRO)/Frank Moser (GER) d. Jamie Delgado (GBR)/Ken Skupski (GBR) 3-6 7-6(6) 10-4
Eric Butorac (USA)/Paul Hanley (AUS) bye
Janko Tipsarevic (SRB)/Nenad Zimonjic (SRB) bye
Kevin Anderson (RSA)/Leander Paes (IND) d. Julien Benneteau (FRA)/Nicolas Mahut (FRA) 6-7(1) 7-5 10-5
Xavier Malisse (BEL)/Dick Norman (BEL) d. David Marrero (ESP)/Ruben Ramirez Hidalgo (ESP) 6-1 6-2
(3)Mariusz Fyrstenberg (POL)/Marcin Matkowski (POL) bye
Colin Fleming (GBR)/Ross Hutchins (GBR) bye
Steve Darcis (BEL)/Olivier Rochus (BEL) d. Edouard Roger Vasselin (FRA)/Gilles Simon (FRA) 7-5 6-4
Alex Bogomolov Jr. (RUS)/James Cerretani (USA) d. Mikhail Elgin (RUS)/Denis Istomin (UZB) 3-6 7-6(4) 10-6
(2)Bob Bryan (USA)/Mike Bryan (USA) bye

Second Round
(1)Max Mirnyi (BLR)/Daniel Nestor (CAN) d. Lleyton Hewitt (AUS)/Andy Roddick (USA) 6-2 7-5
Mahesh Bhupathi (IND)/Rohan Bopanna (IND) d. Marcos Baghdatis (CYP)/Jamie Murray (GBR) 6-3 7-6(5)
Jonathan Erlich (ISR)/Andy Ram (ISR) d. (4)Robert Lindstedt (SWE)/Horia Tecau (ROU) 6-3 6-2
Eric Butorac (USA)/Paul Hanley (AUS) d. Ivo Karlovic (CRO)/Frank Moser (GER) 6-4 6-4
Janko Tipsarevic (SRB)/Nenad Zimonjic (SRB) d. Kevin Anderson (RSA)/Leander Paes (IND) 2-6 6-4 10-7
Xavier Malisse (BEL)/Dick Norman (BEL) d. (3)Mariusz Fyrstenberg (POL)/Marcin Matkowski (POL) 6-4 6-2
Colin Fleming (GBR)/Ross Hutchins (GBR) d. Steve Darcis (BEL)/Olivier Rochus (BEL) 6-2 6-2
(2)Bob Bryan (USA)/Mike Bryan (USA) d. Alex Bogomolov Jr. (RUS)/James Cerretani (USA) 6-1 7-6(1)

Quarterfinals
(1)Max Mirnyi (BLR)/Daniel Nestor (CAN) d. Mahesh Bhupathi (IND)/Rohan Bopanna (IND) 7-6(7) 6-4
Eric Butorac (USA)/Paul Hanley (AUS) d. Jonathan Erlich (ISR)/Andy Ram (ISR) 6-2 6-4
Janko Tipsarevic (SRB)/Nenad Zimonjic (SRB) d. Xavier Malisse (BEL)/Dick Norman (BEL) 7-6(3) 7-6(0)
(2)Bob Bryan (USA)/Mike Bryan (USA) d. Colin Fleming (GBR)/Ross Hutchins (GBR) 6-3 6-4

Semifinals
(1)Max Mirnyi (BLR)/Daniel Nestor (CAN) d. Eric Butorac (USA)/Paul Hanley (AUS) 6-4 6-3
(2)Bob Bryan (USA)/Mike Bryan (USA) d. Janko Tipsarevic (SRB)/Nenad Zimonjic (SRB) 7-6(2) 6-7(5) 10-3

Finals
(1)Max Mirnyi (BLR)/Daniel Nestor (CAN) d. (2)Bob Bryan (USA)/Mike Bryan (USA) 6-3 6-4

You Love Tennis Right...

Join the Stevegtennis.com tennis club for free. Just enter your email below for...

  • Tennis news updates once a week.
  • Special offers on tennis gear.
  • Unsubscribe at any time.
  • We will never share your email.


0 comments